Роман Павлюк, співвласник Eleks: «Україну потрібно витягати з іміджу „Індія, тільки трохи ближче“»
[Перевод на русский язык — в конце материала.]
Роман Павлюк приєднався до компанії Eleks у 1995 році. Зараз Роман відповідає за розвиток бізнес-стратегії компанії. В інтерв’ю він розповів про перспективи українського аутсорсу, проекти компанії, стартапи, і про те, яка різниця між Львовом та Києвом.
Для початку розкажіть про себе, як почалась співпраця з Eleks?
Моє перше знайомство з комп’ютером відбулось у 1987 році — тоді тато спаяв 8-бітний комп’ютер. Я на ньому два роки бавився, нічого розумного не робив. Коли мені було 12 років, приїхав мій двоюрідний брат, побачив комп’ютер, сказав «вау» і почав писати на ньому якусь програму на Бейсіку. Мене це шалено збентежило, коректно кажучи, тому що в мене є комп’ютер і я нічого не вмію, а тут приходить людина і починає щось програмувати. Тому я взяв книжку з Бейсику і почав вчитись.
Перша програма була така: введіть, скільки років вашому собаці, і побачите, скільки йому було б років, якби він був людиною, тобто х*7 років.
По мовах програмування, в мене були Бейсик, Асемблер, Форт, Паскаль, трошки Сі.
Щодо Eleks. У 1991 році був заснований Львівський фізико-математичний ліцей. Брат мого однокласника з цього ліцею знав Олексія Скрипника, який в той час працював у «Львівенерго». Сам Eleks був заснований наприкінці 1990 року, як науково-виробничо-комерційна фірма, була тоді така форма власності. Вони розробляли програмне забезпечення для моделювання режимів енергосистем. Ми з товаришем приєднались до фірми у 1995 році, якраз через того брата однокласника, якого тільки що згадував. В той час енергетичний ринок пострадянського простору загинався, і ми почали писати клієнт-серверні системи.
Тоді одну частину компанії складали електрики-енергетики з Політехніки, а другу частину, мою, — вихідці з фізмат-ліцею. Ми пробували писати всякі цікаві речі, але виявилось, мало того, що їх потрібно писати, потрібно ще й продавати. А з цим у нас було тяжко. Ми написали платформу для розробки клієнт-серверних систем, працювали над нею чотири роки. У 1998 році почалась криза, ми втратили найбільшого замовника і тоді з’явилось розуміння, що крім того, щоб писати щось круте, потрібно ще й гроші заробляти. У 1999 році компанія технічно була банкрутом. Тоді ми поїхали на CeBIT, роздавали там диски зі своїми програмами, розповідали всім, які ми кльові. Під час всієї цієї біганини по виставці я познайомився з однією індійською компанією з Калькутти. Зійшлись на тому, що в них на сайті було написане слово CORBA — це стандарт middleware, який давно помер, але тоді воно ще було живе.
Після виставки я повернувся до Львова: замовлень не було, грошей теж, на зекономлені гроші купував Інтернет на діал-апі, відіслав тисячу листів «на деревню к дедушке», мовляв, ми такі хороші, так гарно і дешево програмуємо. З того всього знайшлися: один контакт на Багамах і стартап в галузі навчання — система тестування учнів у США. Ми за нього схопились, і ми з товаришем (кожен раз «товариш» — це інший товариш) трохи вийшли за рамки того, що нас просили, зробили більше. Потім виявилось, що замовник, окрім цього стартапу, ще працює в немаленькій фірмі, яка робить фінансове програмне забезпечення — Eagle Investment Systems. Ми зробили для них невеликий проект, їм сподобалось, нам почали давати роботу. І таким методом — зробити більше, ніж вимагалось, краще, ніж очікувалось, — нам вдалось в рамках цього замовника виростити найбільшу команду зі всіх інших в аутсорсингу — в піковий час було 45 осіб, зараз 35.
Ми з ними працюємо з 1999 року і дотепер. В 2001 році компанію продано банку Mellon, який у свою чергу злився з Bank of New York. Таким чином ми потрапили в фінансову сферу.
І ще один нюанс: оскільки в 1999 році компанія була технічним банкрутом, зарплату не платили, я два місяці і десять днів працював на SoftServe консультантом. У СофтСерві тоді було 45 осіб, це була прекрасна відкрита компанія, я спілкувався з їхнім начальством і чесно казав, що паралельно шукаю клієнтів. Вони навчили мене писати правильно комерційні пропозиції.
В ті часи СофтСерв на рівні керівництва був дуже відкритою компанією. Тому я сподіваюсь, що у нас так само.
От так все починалось.
Чим я зараз займаюсь? Є клієнти, у яких є проблема і які про нас не знають. Є клієнти, у яких є проблема і які про нас знають і думають, що ми можемо вирішити їхню проблему, і вони до нас звертаються. І ось з цього моменту, як вони до нас звернулись, і поки проект не вийде на якісь стабільні рейки, ним займається наш відділ сейлу, пресейлу. Щоб клієнти знали про нас, ми маємо відділ маркетингу, він теж у моєму підпорядкуванні, так само як і продажі. Але це не є класичні продажі, це те, що в інших компаніях називають engagement, тобто те, як почати роботу з клієнтом: грамотно, активно, правильно.
В 2009 році я починав робити внутрішній стартап spin-off, але це співпало з початком кризи, і довелося цю справу прикрити, повернутись у продажі і рятувати контору.
А загалом компанія часто працює зі стартапами?
Компанія забезпечує розробку програмних продуктів і систем. Продукт — це така річ, яка тиражується, система — це річ, яка може бути унікальною. Фактично, ми допомагаємо продуктовим компаніям розробляти продукт: програмування, тестування, локалізація. З власних продуктів у нас є наразі медична система, якою особисто я не займаюсь, і custom application development. Я вважаю, краще робити щось одне і добре, ніж десять речей і так собі.
Серед наших клієнтів є стартапи. Вони роблять щось інноваційне, унікальне. З ними працювати цікаво, швидко приймаються рішення на потрібному рівні. Їх часто доводиться рятувати, але це є також цікавим для команди і для компанії.
Люди різні, комусь цікаво працювати над чимось інноваційним, комусь цікаво, щоб було стабільно. Особисто мені цікаво, щоб було швидко і дорого.
Серед стартапів є українські проекти?
Виключно закордонні. Хоча ми дивимось на українські стартапи. Ми почали працювати з одною тернопільською продуктовою компанією, MagneticOne, компанія цікава. Ми разом з ними робили один сервіс в галузі веб-аналітики. Наразі це експериментально, це не основний бізнес і про результати говорити рано.
А українські стартапи переважно в Києві, ті, які цікаві. Відповідно, їм набагато простіше працювати з локальними компаніями. Коли з людьми можна зустрітись без того, щоб їздити поїздом, це завжди набагато ефективніше. А різниця в зарплатах між Києвом і Львовом не така вже й суттєва, щоб це мало економічний сенс. А у Львові цікавих стартапів я особисто не знаю.
А як загалом працюється зі стартапами? Не ризиковано?
Ми працюємо з тими стартапами, які вже отримали фінансування. Вони переконали, що у них є ідея, прототип, тепер у них є гроші і треба показувати результат. Якщо дивитись криву життєвого циклу продукту, то є стрімке зростання на початку.
Є різні клієнти. Є такі, які роблять якийсь сервіс, є продуктові компанії, які роблять новий продукт, є корпоративні замовники — R&D-підрозділи в рамках великих корпорацій, які також роблять продукти, внутрішні і зовнішні. В принципі, це один і той самий тип задач, розробка нового продукту, чи це стартап чи велика корпорація. Різниця дуже часто тільки в політиці, в стабільності.
Ви згадали про медичний продукт, я так розумію, мова про «Доктор Елекс». Як справи з його просуванням? Вдалось вийти на російський і польський ринок, як планувалось?
«Доктор Елекс» живе і розвивається, хоч і не настільки швидко, як би мені хотілось. Є багато впроваджень по Україні, є кілька впроваджень в Польщі. Також ми рухаємось в Росію, Білорусь, Молдову. Він розвивається еволюційно: повільно, стабільно.
Першу нашу медичну систему ми розробили для українського замовника — клініки «Еліта» Володимира Козявкіна в 1996 році. Це була перша генерація, а зараз у нас четверта генерація цього продукту.
Як розвиваються проекти електронного уряду в Великобританії?
Прекрасно розвиваються. Це наш улюблений замовник. Це не зовсім Сполучене королівство, це території під британським протекторатом: Джерсі, Гернсі, Острів Мен.
В нас є партнер у Джерсі, з нього все почалось, перший проект був у 2001 році. Ми його зробили дуже гарно, побудували собі репутацію, нас там знають, люблять. Систему, яку ми зробили в 2001 році, досі використовують, заміняти не збираються. Життєвий цикл продукту 7-10 років, тут вже пішов одинадцятий рік і я думаю, вона ще буде жити досить довго.
На цих островах в нас є кілька основних напрямків: реєстрація автомобілів і видача водійських прав, електронна митниця — декларування товарів в електронному вигляді, плюс все, що пов’язане з логістикою, а також сплата податків. Також є системи, пов’язані зі сплатою податку на нерухомість, створення виборчих списків і багато інших цікавих речей.
Створення виборчих списків, наприклад: є координати будинків, потрібно розробити алгоритм, як, маючи координати будівель, знайти відповідність із будинком на карті. З огляду на те, що вулиці не завжди прямі, а деколи закручені, місцями це дуже цікаво.
Це той напрямок, де ми беремо участь в тендерах, деколи виграємо, деколи програємо. Це не є продукти, фактично, це перевикористання досвіду, кожен проект є унікальним.
Немає бажання робити подібні проекти в Україні?
Ви розумієте, якщо в Англії ми беремо участь в тендерах, їх виграємо, — це абсолютно прозоро. В Україні ж, щоб не попасти на шпальти «Дзеркала тижня» в розділі про корупцію, це неможливо. Я категорично проти робити будь-що в цій країні, ні для цього уряду, ні для попереднього, ні для наступних. На найближчі 50 років — категорично ні.
В Англії ніхто відкатів не платить. А у нас, таке враження, що все працює тільки на відкатах. Для чого створювати собі зайві менінгіти? Ця країна зараз потребує не софта, а чогось іншого.
В тендерах «все схвачено», нікому не потрібний софт, потрібно розпилити бюджет. Ми писали на Україну речі — складні і дуже дешево, я більше цього не хочу. Дякую, не в цьому житті.
Які ще є проекти в компанії?
Мені не хотілось би говорити про наших спайдерменів, літаючих людей і так далі, бо це і так звучало у всіх інтерв’ю. Проект живе, розвивається, ну, четвертий «Гаррі Поттер» на ньому робився, супер.
Є великий замовник, не хочу називати ім’я, для нього робили фонтани в Каліфорнії: три тисячі помп, керування ними синхронне, синхронізація з відео, звуком, були розроблені свої драйвери, протоколи. Зараз ми цю систему масштабували. Оригінальна архітектура залишилася, раніше вона підтримувала сотні, а зараз — 5 тисяч нод. Вона витягне і понад десять тисяч, були б гроші в замовників. Інновації в тому напрямку є.
Минулого року ми трохи змінили організаційну структуру і створили підрозділ R&D. Запущений сайт Elekslabs.com і ми для себе визначили чотири основні напрямки: high performance computing, обробка відео, хмарки (це мейнстрім) та обробка великих даних, воно трохи перетинається з high performance computing.
«Хмарки» і програмування для мобільних платформ — це мейнстрім, я би не сказав, що це щось таке інноваційне. Ми зараз бачимо великий інтерес до самих галузей high performance computing, і після того, як ми трохи інвестували в цей напрямок, набагато легше продавати цю послугу.
В мене принцип революційної боротьби простий: робити круто і дорого. Мені здається, Україну потрібно витягати з іміджу «Індія, тільки трохи ближче» і повертатись до репутації програмістів екс-Радянського Союзу, які були дуже дорогі і дуже популярні в Штатах і бити на те, де ми можемо краще всіх зробити і більше всіх заробити.
Розкажіть детальніше про high performance computing.
В high performance computing ми робимо дві речі. Перше — це обчислення на платформі nVidia CUDA, друге — ми використовуємо програмовані матриці FPGA також для різних видів розрахунків.
Спочатку ми планували сфокусуватись лише у напрямку фінансів, але потім до нас звернулись два стартапи в галузі обробки відео, і ми вирішили, що це нам також цікаво. Подібні технології, дуже різні алгоритми з дуже різними можливостями, дуже цікаві як самі стартапи, так і те, що в Штатах вони не змогли найти кваліфікованих спеціалістів. Може, погано шукали. Але попередня команда їм роботу завалила, ми їх врятували, і зараз розвиваємо цей напрямок — пошук відео.
Той факт, що ми два роки попрацювали з nVidia CUDA, дозволяє нам надавати професійні консультації в цьому напрямку. Це тема, яку ми знаємо і яку можна легко продавати, отримувати цікаві замовлення і робити дійсно проривні речі. CUDA — це остання генерація технології, це також можна вважати мейнстрімом, а найцікавіші речі — це стик CUDA та FPGA. Був на виставці Supercomputing 2011 в Сіетлі, дивився, що люди роблять, от там це — сам «свіжак».
Ми вкладаємо ресурси в навчання, інвестуємо в це, щоб потім дорого продати. Я вже, напевне, п’ятий раз про це кажу, але все просто: дорожче продамо — вищі зарплати ми зможемо потім поставити.
Багато хто говорить, що Україна вже перестала бути ринком дешевої робочої сили...
Так, це правда. Я говорив з одним польським стартапом, в них досі є проблема знайти людей на свій стартап, бо польський аутсорсинг ще живе, тягне вгору зарплати. Тобто, аутсорсинг ще довго буде жити.
Ми моніторимо ринок, зарплати постійно ростуть, і ми піднімаємо зарплати відповідно. Ми хочемо платити зарплату вище, ніж в середньому.
Зарплати ростуть, і нема на то ради. Але це добре, я не вважаю, що зарплати є захмарні. Не всі мають бути бомжами в цій країні. Високі зарплати — це добре.
Професіонал не може бути голодним. І всі розмови, що зарплати завищені... Я так не вважаю.
Так часто кажуть з позиції, що не завжди людина, яка отримує цю високу зарплату, відповідає їй за кваліфікацією.
Це є проблема. Але буває і навпаки.
Для мене стандарт програміста — це люди, які будували цю індустрію в 70-80-ті роки: Intel, Hewlett Packard, такі люди, як Чак Мур, автор мови Форт, є ще такий товариш Пітер Норвіг — це взагалі одна з моїх улюблених тем. Знаєте, є книжки типу Teach Yourself Java in 21 Days? Так у нього є сайт Teach Yourself Programming in Ten Years, і він говорить, що на те, щоб стати професіоналом, потрібно років десять, і є теми, які людина, яка вважає себе професіоналом, повинна знати. Треба розуміти, що таке computer science, розуміти, що таке штучний інтелект і так далі. А інфляція тайтлів — це дитячий садок.
Я комерційні проекти роблю вже років шістнадцять, і десь тільки зараз починаю розуміти, як їх робити. Деякі речі, які мені казав СТО замовника в 2003 році, я зрозумів два роки тому.
Треба орієнтуватись на світовий ринок, на кращі місця цього світу, а не гірші. Те, що є трьохмісячні курси і після них можна випустити програміста, — так є, це наша індустрія. Але це не той рівень, який дозволяє робити продукти, це рівень, який дозволяє виконувати невеличкі задачі. І сказати, що така людина є професіоналом, не можна.
Нам треба виходити в вищий ціновий діапазон, робити якісніший софт, тоді ми можемо пробитись на вищі зарплати, це єдиний спосіб.
З іншого боку, якщо дивитись по стратегії аутсорсингу, мені дуже подобається магазини мережі «Сільпо», без іронії. В них є товари практично у всіх цінових групах, від елітних до дуже дешевих.
І з точки зору бізнесу, напевне, правильно мати підрозділ в якійсь дешевшій країні, такій як В’єтнам, Китай, Індія. Планів на цей рік нема, але ми про це думаємо. Так само треба мати і елітні підрозділи. Я би хотів зробити таке у Львові, але це можливо і в інших країнах, в Англії, наприклад. І забезпечувати повний спектр розробки складного програмного продукту.
В Англії локальні консультанти беруть дуже дорого. До речі, ми в березні відкриваємо офіс в Лондоні і хочемо позиціонувати себе трохи інакше на тому ринку. Лондон — це банки, мода, стартапи. А фінансові компанії та стартапи — це наш напрямок.
Скільки людей працюватиме в лондонському офісі?
Для старту — один. Це один з наших співвласників, одна з людей, які приєднались до Eleks в 1996 році. Імена не називаю, якщо буде цікаво, можу озвучити в наступному інтерв’ю.
Якщо брати, наприклад, Англію, то 200 фунтів на день — це хороший рейт для аутсорсінгу, а місцеві консультанти беруть, наприклад, по 400. Тому ще є куди рости. Але треба розуміти, що великі гроші платять за професійну роботу. Тобто, це не є один ПМ і 20 студентів, яких продають за однаковим рейтом.
Як не дивно, всі ті речі, яких нас вчили в університеті — алгебра, геометрія, статистика і дифрівняння, — вони використовуються цікавими стартапами. Тому деякі знання треба мати.
На цю тему теж є багато суперечок, чи потрібна вища освіта програмісту...
Три перші курси — нормально, а далі... Ну як, потрібна, але головне не заморочуватись. Багато людей у нас вчиться і працює паралельно, я працюю з першого курсу, тому що тупо потрібні були гроші — 90-ті роки. Тому я вважаю, що це нормально. Але, з іншого боку, те, що я прогуляв половину пар (на роботі), відчувається.
А загалом вчитися потрібно постійно. Мені найбільше не хочеться відстати, щоб ми скотились до чогось такого, щоб писати 20 років на 1С, знати тільки одну технологію. Набагато краще бути не гіршим, ніж в Каліфорнії. На них потрібно орієнтуватись, на Сан-Франциско, Лондон, Нью-Йорк, Чикаго, це центри інновацій. А не шукати свій український шлях. В Україні нема цікавих задач. В Україні можна жити на тих речах, які в світі були затребувані двадцять років тому, якщо не всі п’ятдесят.
Наприклад?
Автоматизація виробництва, ERP, SCADA-системи, бухгалтерія, облік, логістика. Тема логістики дуже сильна в Німеччині — німці зараз дуже сильно все оптимізують, в університеті є курси з логістики; а яка у нас може бути логістика, якщо у нас крадуть паливо і погані дороги? Цікаві алгоритми тут нікому не потрібні.
Пробували робити продукт для українського ринку — GPS-навігатор для автобусів, тролейбусів, трамваїв, але тема не пішла. Може, воно комусь і потрібно, але не настільки, щоб за це платити гроші.
Ця система для Львова розроблялась?
Львів, на Полтаву пробували виходити. Тема закрита, які ще міста були, не пам’ятаю.
Наскільки я пам’ятаю, у Львові говорили про впровадження подібної системи.
Так, говорили. Може, і ми там були. Так. Зробили одну цікаву річ, систему — через GPRS передається на сервер інформація, де знаходяться тролейбуси, трамваї, і можна було цю інформацію виводити на табло зупинки, де буде видно, через скільки часу приїде транспорт... Але хай спочатку зроблять дороги, навчаться не красти, тоді можна робити все.
Я от читаю ДОУ — цікаві статті, і мені здається, що теми, які обговорюються в Києві, і теми, які обговорюються у Львові, трохи відрізняються. Як на вашу думку?
Ви ж не просто так питаєтесь. :) В чому різниця?
Наприклад, піднімаються теми, де знайти роботу джуніору. Мені видається, для Львова тема абсолютно штучна. Ми беремо людей, скажімо так, які розуміють, що таке програмування, прочитали хоч кілька книжок, спробували написати хоч щось своє, і втягуємо їх в цю індустрію. Ми проводили відбори і взяли 30 студентів. Десять людей втягнулись відразу в реальні проекти, цікавий економічний проект, хороша команда, є можливість навчитись. Я вважаю, за півроку людина може зрозуміти технологію, а за півтора року — стати у ній професіоналом.
Під джуніором я розумію людину, яка щось знає, але не має досвіду. Звичайно, це не має бути людина з позицією «Я нічого не знаю, ви мене навчіть і заплатіть мені за це високу зарплату». Таких ми, звичайно, не беремо. Але людину, яка сама рік займалася, вчилася, писала під Лінукс, вивчила кілька мов, — такого джуніора ми взяли. Людина працює на реальних проектах, спілкується з реальними замовниками, і замовники щасливі.
В нас чотири офіси в Україні: Львів, Івано-Франківськ, Кременчук і Тернопіль. Ми не могли у Львові знайти спеціалістів, можливо, у нас тоді були замалі зарплати, спробували піти в регіони.
Чи є плани далі розширятись в Україні?
Ми думаємо про Київ, але конкретно на цей рік планів нема.
Київ — через нестачу спеціалістів у Львові?
Так, Київ — це наявність професіоналів. Якщо ми виходимо у вищий ціновий діапазон, значить потрібно більше професіональних кадрів.
Це вже якась тенденція серед львівських компаній — відкривати офіси в Києві через брак спеціалістів.
Це більше стосується SAP, можливо. Я вважаю, що у Львові спеціалістів-професіоналів саме по мейнстрім-технологіях цілком достатньо. Але певні специфічні технології... Київ — місто динамічніше. Якщо проводити аналогії, Київ — це як Нью-Йорк, а Львів — це як Бостон.
Роман Павлюк, совладелец Eleks: «Украину пора вытаскивать из имиджа „Индия, только немного ближе“»
Роман Павлюк присоединился к компании Eleks в 1995 году. Сейчас Роман отвечает за развитие бизнес-стратегии компании. В интервью он рассказал о перспективах украинского аутсорса, проектах компании, стартапах, и о том, в чем разница между Львовом и Киевом.
Для начала расскажите немного о себе, как началось сотрудничество с Eleks?
Мое первое знакомство с компьютером состоялось в 1987 году. Тогда папа спаял 8-битный комп, я два года на нем игрался, ничего умного не делал. Когда мне было 12 лет, приехал мой двоюродный брат, увидев компьютер, говорит «вау» и начал писать какую-то программу на бейсике. Меня это безумно смутило, выражаясь корректно, как, у меня есть компьютер и я ничего не умею, а тут приходит человек и начинает что-то программировать. Поэтому я взял книжку по бейсику и начал учиться.
Первая программа была — введите, сколько лет вашей собаке и увидите, сколько лет ей бы было, будь она человеком, то есть х*7 лет.
По языкам программирования у меня были Бейсик, Ассемблер, Форт, Паскаль и немного Си.
Что касается Eleks. В 1991 году основан Львовский физико-математический лицей. Брат моего одноклассника из лицея знал Алексея Скрыпника, который тогда работал во «Львовенерго». Сам Eleks учрежден в конце 1990 года, как научно-производственно-коммерческая фирма, какая-то такая форма собственности тогда была. Они разрабатывали программное обеспечение для моделирования режимов энергосистем. Мы со знакомым присоединились к фирме в 1995 году, именно через того брата одноклассника. В то время энергетический рынок постсоветского пространства «загибался», и мы начали писать клиент-серверные системы.
Тогда часть компании составляли электрики-энергетики из Политеха и, вторая часть, выходцы из физмат лицея. Мы пытались писать всякие интересные вещи, но, оказалось, что мало того, что их писать надо, их нужно еще и продавать. А вот с этим у нас было тяжело. Мы написали программу для разработки клиент-серверных систем, работали над ней 4 года. В 1998 начался кризис, мы потеряли самого крупного заказчика. Тогда пришло понимание, что писать что-нибудь крутое недостаточно, нужно еще и деньги зарабатывать. В 1999 году компания была технически банкротом, и мы поехали на CeBIT, раздавали там диски со своими программами, рассказывали, какие мы клевые. Во время этой беготни по выставке я познакомился с одной индийской компанией из Калькутты. Сошлись на том, что у них на сайте было слово CORBA, это давно погибший стандарт middleware, но в то время еще живой.
После выставки я вернулся во Львов, заказов не было, денег тоже. На сэкономленные деньги я покупал Интернет на диал-апе, отправлял тысячи писем «на деревню дедушке» какие мы хорошие и как красиво и дешево мы программируем. В итоге нашлись: один контакт на Багамах и стартап в отрасли образования — система тестирования учеников в США. Мы за него схватились, и со знакомым (когда я говорю знакомый — это каждый раз другой человек) немного вышли за рамки того, что у нас просили и сделали больше. Потом оказалось, что заказчик, кроме стартапа еще работает в такой немаленькой фирме, которая разрабатывает финансовое программное обеспечение — Eagle Investment Systems.
Мы сделали для них небольшой проект, им понравилось, нам начали давать работу. И по такому методу — сделать больше, чем требовалось, лучше, чем ожидалось, нам удалось в рамках этого заказчика вырастить самую большую команду из всех остальных в аутсорсинге — в пиковое время было 45 людей, сейчас 35.
Мы с ними работаем с 1999 года. В 2001 году компанию продали банку Mellon, он, в свою очередь, слился из Bank of New York. Так мы попали в финансовую сферу.
Еще один нюанс: поскольку в 1999 году компания была банкротом, зарплату не платили, я два месяца и десять дней работал в SoftServe консультантом. Тогда в ней было 45 человек, прекрасная открытая компания, я общался с их начальством и честно говорил, что параллельно ищу клиентов. Они научили меня правильно писать коммерческие предложения.
В то время Софтсерв на уровне начальства был очень открытой компанией. Поэтому я надеюсь, что у нас также.
Вот так все начиналось.
Чем я сейчас занимаюсь? Есть клиенты, у которых есть проблема и которые про нас не знают. Есть клиенты, у которых есть проблема, они знают про нас, думают, что мы можем её решить, и обращаются к нам. Вот с этого момента и пока проект не выйдет на стабильность, им занимается наш отдел сейла, пресейла. Но это не классические продажи, в других компаниях это называется engagement, то есть, как правильно начать работу с клиентом. Чтобы клиенты знали нас — задача отдела маркетинга, он тоже в моем подчинении.
Также в 2009 году я начинал делать внутренний стартап spin-off, но начался кризис и пришлось это дело прикрыть, вернуться в продажи и спасать контору.
В общем, компания часто работает со стартапами?
Компания обеспечивает разработку программных продуктов и систем. Продукт — вещь такая, которая тиражируется, система — может быть уникальной. Фактически мы помогаем компаниям разрабатывать продукт: программирование, тестирование, локализация. Из собственных продуктов у нас пока медицинская система, которой лично я не занимаюсь, и custom application development. Это то, что мы делаем. Я считаю, лучше делать что-то одно и хорошо, чем десяток вещей и так себе.
Есть среди наших клиентов и стартапы, с ними очень интересно работать — они делают что-то инновационное, уникальное. Кроме того, решения на нужном уровне принимаются быстро. Часто их приходиться спасать, но это тоже интересно, и для команды, и для компании.
Кому-то интересно работать над чем-то инновационным, другому — чтобы было стабильно. Лично мне интересно, чтобы было быстро и дорого.
А украинские проекты среди стартапов есть?
Исключительно заграничные, хотя мы смотрим и на отечественные. Мы начали работать с одной тернопольской продуктовой компанией, MagneticOne, интересная компания. Вместе мы сделали один сервис в сфере веб-аналитики. Пока это экспериментально, это не основной бизнес, и про результаты говорить рано.
А интересные украинские стартапы обычно в Киеве. Соответственно, им намного легче работать с локальными компаниями. Если с людьми можно встретиться без того, чтобы ездить поездом, это всегда эффективнее. А разница в зарплатах между Киевом и Львовом не настолько существенна, чтобы был экономический смысл. Во Львове интересных стартапов лично я не знаю.
А как, в общем, работается из стартапами, не рискованно?
Мы работаем с теми стартапами, которые уже получили финансирование. Они убедили, что у них есть идея, прототип, теперь у них есть деньги и надо демонстрировать результат. Если смотреть на кривую жизненного цикла стартапа, то в начале обычно стремительный рост.
Клиенты разные. Есть те, кто делает сервис, есть продуктовые компании, есть корпоративные заказчики — R&D-подразделения в рамках больших корпораций, они тоже делают продукты, как внутренние, так и внешние. В принципе, это один и тот же тип задач, что в стартапе, что в большой корпорации. Часто разница только в политике, в стабильности.
Вы вспомнили о медицинском продукте, я так понимаю, речь идет о «Доктор Элекс». Как идут дела с его продвижением в Польше, России, ведь такие планы были?
«Доктор Элекс» живет и развивается, но не так быстро, как бы мне хотелось. Есть много внедрений в Украине, есть несколько в Польше. Также мы движемся Россию, Беларусь, Молдову. Он так эволюционно развивается: медленно, стабильно.
Первую нашу медицинскую систему мы разработали для украинского заказчика — клиники «Элита» Козявкина в 1996 году. Это была первая генерация этого продукта, а сейчас уже четвертая.
А как развиваются проекты e-government в Англии?
Прекрасно развиваются, это наш любимый заказчик. Правда, это не совсем Соединенное Королевство, это территории под британским протекторатом: Джерси, Гернси, Остров Мэн.
Наш партнер в Джерси, с него все началось, первый проект был в 2001 году. Мы его сделали очень хорошо, построили себе репутацию, систему, разработанную в 2001 году, используют до сих пор и заменять не собираются. Жизненный цикл продукта — 7-10 лет, пошел уже 11-й год, и я думаю, система будет жить еще долго.
На этих островах у нас несколько направлений: регистрация автомобилей и выдача водительских удостоверений, электронная таможня, плюс все связанное с логистикой, а также уплата налогов. Также есть системы, связанные с уплатой налога на недвижимость, создания списков избирателей и много других интересных вещей.
Списки избирателей интересны, например — есть координаты домов, нужно разработать алгоритм, как, имея эти данные, найти соответствие с домом на карте. Поскольку улицы не всегда прямые, а иногда и закручены, это очень интересно.
Это то направление, где мы принимаем участие в тендерах, иногда побеждаем, иногда проигрываем. Это не продукты, фактически, каждый проект уникальный.
Нет желания делать похожие проекты в Украине?
Вы понимаете, если в Англии мы участвуем в тендере, побеждаем, это абсолютно прозрачно. В Украине, чтобы не попасть на страницы «Зеркала Недели» в разделе о коррупции, это невозможно. Я категорически против делать что-нибудь в этой стране, ни для этого правительства, ни для предыдущего, ни для следующих. Ближайшие 50 лет — категорически нет.
В Англии откатов никто не платит. А у нас возникает такое ощущение, что все работает только на откатах. Зачем создавать себе лишние менингиты? Этой стране нужен не софт, а что-то другое. В тендерах все «схвачено», нужно распилить бюджет. Мы писали на Украину вещи — сложные и очень дешево, больше такого я не хочу. Спасибо, но не в этой жизни.
Какие еще есть проекты в компании?
Мне не хотелось бы сейчас рассказывать о наших спайдерменах, летающих людях и т.д., об этом и так в каждом интервью. Проект развивается, ну четвертого Гарри Поттера на нем делали, супер.
Есть большой заказчик, не хотелось бы называть имя, для него делали фонтаны в Калифорнии: 3 тысячи помп, управление синхронное, синхронизация с видео и звуком, разработаны свои драйверы, протоколы. Сейчас мы масштабировали систему. Оригинальная архитектура осталась, раньше она поддерживала сотни, а сейчас есть тысячи инсталляций. Она вытянет и больше десяти тысяч, были бы деньги у заказчика. Инновации в этом направлении есть.
В прошлом году мы немного изменили организационную структуру и создали R&D-подразделение. Запустили сайт Elekslab.com и определили для себя четыре основных направления: high performance computing, обработка видео, «облака» (это мейнстрим) и обработка больших данных, оно немного пересекается с high performance computing.
Clouds и программирование для мобильных платформ — это мейнстрим, не назвал бы это чем-то инновационным. У нас большой интерес к самим отраслям high performance computing, и после того, как мы проинвестировали в это направление, нам намного легче продавать эту услугу дорого.
У меня простой принцип «революционной борьбы»: делать круто и дорого. Украину пора вытаскивать из имиджа «Индия, только немного ближе» и возвращаться к репутации программистов экс-Советского Союза, которые были очень дорогими и очень популярными в Штатах, и бить на то, где мы можем лучше всех сделать и больше всех заработать.
Расскажите подробнее о high performance computing.
В high performance computing мы делаем две вещи. Первое — вычисление на платформе nVidia CUDA, второе — используем программированные матрицы FPGA для разных видов вычислений.
Вначале мы планировали сфокусироваться только на направлении финансов, но к нам обратились два стартапа в сфере обработки видео, и мы решили, что это нам тоже интересно. Похожие технологии, очень разные алгоритмы, с разными возможностями. Интересны как сами стартапы, так и то, что в Штатах они не нашли квалифицированных специалистов. Может, плохо искали. Но предыдущая команда работу завалила, мы их спасли и сейчас развиваем это направление — поиск видео.
Тот факт, что мы два года проработали с nVidia CUDA, позволяет нам профессионально консультировать в этом направлении. Это та тема, которую мы знаем, и которую действительно можно легко продавать, получать интересные заказы и делать действительно прорывные вещи. CUDA — это последняя генерация технологии, ее тоже можно считать мейнстримом, а самое интересное — на стыке CUDA и FPGA. Был на выставке Supercomputing 2011 в Сиэтле, смотрел, что люди делают, так вот там это — самый «свежак».
Мы инвестируем в обучение, в то, чтобы потом дороже продать. Я, наверное, уже пятый раз говорю, но все просто: чем дороже мы продадим, тем выше зарплаты сможем потом поставить.
Много кто говорит, что Украина уже перестала быть рынком дешевой рабочей силы...
Да, это правда. Я общался с одним польским стартапом, у них до сих пор есть проблема нанять людей, поскольку польский аутсорс еще живет, тянет зарплаты вверх. То есть, аутсорсинг будет жить еще долго.
Мы следим за рынком, зарплаты постоянно растут, соответственно, и мы поднимаем. Мы хотим платить зарплату выше среднего. А зарплаты растут, и ничего не поделаешь. Но это хорошо, я не считаю уровень зарплат заоблачным. Не все должны быть бомжами в этой стране. Высокие зарплаты — это хорошо, профессионал не может быть голодным. И все эти разговоры, что зарплаты завышены... Я так не считаю.
Часто это мотивируют тем, что не всегда человек, получающий эту зарплату, соответствует ей по квалификации.
Это проблема. Но также бывает наоборот.
Для меня стандарт программиста — люди, которые строили эту индустрию в 70-80-е годы: Intel, Hewlett Packard, такие люди как Чак Мур, автор языка Форт, есть еще такой товарищ Питер Норвиг — это вообще моя любимая тема. Знаете, есть такие книжки типа Teach Yourself Java in 21 Days, так у него есть сайт Teach Yourself Programming in Ten Years. Он говорит, чтобы стать профессионалом, нужно десять лет, и есть темы, которые человек, считающий себя программистом, должен знать. Надо знать, что такое computer science, понимать, что такое искусственный интеллект и т.д. А инфляция тайтлов — это детский сад.
Делаю коммерческие проекты лет 16, и только сейчас начал понимать, как их делать. Некоторые вещи, которые мне говорил СТО заказчика в 2003 году, я понял два года назад.
Необходимо ориентироваться на мировой рынок, на лучшее, а не на худшее. То, что есть трехмесячные курсы и после них можно выпустить программиста, — такое есть, это наша индустрия. Но, это не тот уровень, который позволяет делать продукты, с таким уровнем можно делать небольшие задачи. И сказать, что такой человек профессионал, нельзя.
Нужно выходить на ценовой диапазон выше, делать качественный софт, тогда будут и выше зарплаты. Это единственный способ.
С другой стороны, если смотреть по стратегии аутсорсинга, мне очень нравятся магазины сети «Сільпо», без иронии. У них товары почти всех ценовых групп, от элитных до очень дешевых.
И с точки зрения бизнеса, наверное, правильно иметь подразделение в дешевой стране, такой как Вьетнам, Китай, Индия. Планов на текущий год нет, но мы об этом думаем. Также нужно иметь и элитное подразделение — я бы хотел, чтобы оно было во Львове, но, возможно, и в других странах, — и обеспечивать полный спектр разработки сложного программного продукта.
В Англии локальные консультанты берут очень дорого. Кстати, мы в марте открываем офис в Лондоне и хотим позиционировать себя немного иначе на этом рынке. Лондон — это банки, мода, стартапы. А финансовые компании и стартапы — это наше направление.
Сколько людей будет работать в лондонском офисе?
Для старта — один. Это наш совладелец, одна из людей, присоединившихся к Eleks в 1996 году. Имена пока не называю, если будет интересно, озвучу в следующем интервью.
Если брать, к примеру, Англию, аутсорсинговые рейты, 200 фунтов в день — это хороший рейт, а местные консультанты берут, например, по 400. Есть куда расти. Но надо понимать, что большие деньги платят за профессиональную работу. То есть, это не один ПМ и двадцать студентов, которых продают по одинаковому рейту.
Удивительно, но все те вещи, которым нас учили в университете — алгебра, геометрия, статистика и дифуровнения, — они используются интересными стартапами. Поэтому некоторые знания нужны.
На эту тему много разговоров: нуждается ли программист в высшем образовании.
Три первых курса — нормально, а дальше... Ну как, нужно, главное — не заморачиваться. Много людей у нас учится и работает параллельно, я с первого курса работаю, правда, потому что тупо деньги были нужны — 90-е годы. Поэтому я считаю это нормальным. А то, что я прогулял половину пар (на работе), чувствуется.
Учиться надо постоянно. Мне больше всего не хочется отстать, чтобы мы скатились к тому, чтобы писать на 1С двадцать лет, знать только одну технологию. Намного лучше — не быть хуже, чем в Калифорнии, на них надо ориентироваться, на Сан-Франциско, Лондон, Нью-Йорк, Чикаго, это центры инноваций. А не искать свой украинский путь. В Украине нет интересных задач. У нас можно жить на вещах, востребованных в мире двадцать лет назад, если не все пятьдесят.
Например?
Автоматизация производства, ERP, SCADA-системы, бухгалтерия, учет, логистика. В Германии логистика очень востребована, немцы все сильно оптимизируют, в университетах курсы соответствующие, а какая у нас может быть логистика, если воруют топливо и плохие дороги? Интересные алгоритмы здесь никому не нужны.
Пробовали делать продукт для украинского рынка — GPS-навигатор для автобусов, троллейбусов, трамваев... тема не пошла. Может, кому-то оно и нужно, но не настолько, чтобы платить деньги.
Вы говорите о системе для Львова?
Львов, на Полтаву пытались выйти. Тема закрыта, не помню, какие еще города были.
Просто во Львове говорили о внедрении похожей системы...
Да, говорили. Может, и мы там были. Сделали интересную вещь, систему — через GPRS на сервер передаются данные о местонахождении троллейбусов, трамваев, ее можно выводить на остановки, где бы на табло указывалось, когда приедет транспорт. Но пускай сначала сделают дороги, научатся не воровать, тогда можно все делать.
Я вот читаю ДОУ, интересные статьи, и мне кажется, что темы, которые обсуждают в Киеве, и темы, которые обсуждают во Львове, они немного отличаются. Как по вашему мнению?
Вы же не просто так спрашиваете. :) В чем разница?
Например, о том, где найти работу джуниору. Мне кажется, для Львова тема абсолютно искусственная. Мы берем людей, скажем так, которые понимают, что такое программирование, прочитали хоть несколько книг, попробовали написать хоть что-то свое, и втягиваем их в индустрию. Мы проводили отборы и взяли 30 студентов. Десять человек сразу втянулись в реальные проекты. Хороший проект, команда, есть возможность научиться. Я думаю, через полгода человек может понять технологию, а ещё через полтора года стать в ней профессионалом.
Под джуниором я понимаю человека, что-то знающего, но без опыта. Конечно, это не должен быть человек с позицией «Я ничего не знаю, вы меня научите, и еще заплатите мне за это высокую зарплату». Таких мы, конечно, не берем. Но, человека, который сам учился, писал под Линукс, выучил несколько языков, такого джуниора мы взяли. Человек работает на реальных проектах, общается с реальными заказчиками и заказчики счастливы.
У нас четыре офиса: Львов, Ивано-Франковск, Кременчуг и Тернополь. Мы не могли найти специалистов во Львове, возможно, зарплаты были низкими, попробовали пойти в регионы.
Дальше в Украине расширяться планируете?
Мы думаем про Киев, но пока конкретных планов на текущий год нет.
Не хватает специалистов во Львове?
Да, Киев — это наличие специалистов. Если мы выходим в более высокий ценовой диапазон, значит, нужно больше профессионалов.
Это уже тенденция среди львовских компаний — открывать офисы в Киеве из-за нехватки специалистов...
Это больше касается SAP. Я считаю, во Львове специалистов-профессионалов именно по мейнстрим-технологиям вполне достаточно. Но некоторые специфические технологии... Киев динамичнее. Если проводить аналогии, Киев — как Нью-Йорк, Львов — как Бостон.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
Найкращі коментарі пропустити