Фахівці YouControl проаналізували 1000 найуспішніших компаній України. ІТ — серед галузей, доходи яких зростають
Тисяча найбільших підприємств за доходами у 2022 році згенерували майже 6 трильйонів гривень. Більшість компаній належать до галузей паливно-енергетичного та аграрно-промислового комплексу, але є серед них і ті, які займаються інформаційними технологіями.
Фахівці R&D-центру YouControl презентували дослідження про секторально-географічний аналіз розвитку найбільших підприємств України та головні тренди в ключових сегментах ринку. Пропонуємо найважливіші тези і висновки.
🟢 Які галузі в топі
Попри зростання ролі сфери інформаційних технологій, секторальний профіль і експортну спеціалізацію України досі визначають агрокомплекс та харчопром, а також такі важкі індустрії як металургія, хімпром і енергетика. Роль останніх лишається суттєвою, незважаючи на вищу чутливість до негативних прямих і опосередкованих наслідків воєнних дій.
Найбільші компанії України зі списку забезпечують понад половину загального обсягу доходів усіх підприємств країни. Найбільшими за чисельністю секторами великого бізнесу виявились: нафтогазовий сектор (146 компаній), харчова промисловість (129), електроенергетика (105), сільське господарство (102). Дещо більше ніж по 50 компаній серед топових за виручкою діє у таких секторах, як оптова й роздрібна торгівля, хімічна промисловість, а також металургія.
Ті ж самі галузі економіки широко представлені у згаданому ренкінгу за обсягом чистих доходів, але в інакшому порядку. Перше місце займає нафтогазовий сектор (1,3 трильйона грн або 21% від загальних доходів топ 1000), на другому — електроенергетика (17,3%), далі — роздрібна торгівля (8,3%), сільське господарство (8,1%), харчова промисловість (7,7%), металургія (7%).
🟢 Концентрація в містах і регіонах
Близько 51,5% від загального обсягу доходів топ 1000 сконцентровано в компаніях зі столичною «пропискою». Окрім Києва із 405 компаніями, ще 26% доходів генерують 259 великих підприємств, які юридично знаходяться в промислових центрах Дніпропетровської, Київської, Львівської та Одеської областей.
Подальший перелік областей реєстрації підприємств, що потрапили до ренкінгу, включає Запорізьку, Волинську, Полтавську та Черкаську області. Найменше великих компаній знаходиться в Закарпатській (10), Чернігівській (8) та Чернівецькій (8) областях.
Попри катастрофічний вплив війни на великий бізнес Півдня і Сходу, надію вселяє те, що позиції топкомпаній із Дніпра, Запоріжжя та Одеси на бізнес-мапі країни лишаються досить стійкими, наскільки це в принципі можливо у нинішніх обставинах.
🟢 Доходи компаній
Кожна з найбільших компаній України зі списку топ 1000 згенерувала як мінімум 1,25 млрд грн чистого доходу за 2022 рік. Переважно вони належать до галузей паливно-енергетичного та аграрно-промислового комплексів з низьким рівнем переробки. Найбільша кількість топкомпаній і далі де-юре зосереджена в Києві, хоча де-факто частина активів може знаходитись в інших регіонах.
Воєнний
Проте, низці галузей вдалося навіть наростити виручку. Зростання доходів компаній України спостерігаються в енергетиці, нафтогазовій, вугільній промисловості, сільському господарстві, оптовій торгівлі та інформаційних технологіях.
🟢 Порівняння з попереднім рейтингом
Свій перший аналіз топ 1000 компаній YouControl презентував два роки тому за даними 2020 року. Оцінюючи учасників найбільших компаній України у 2022 році, фахівці YouControl визначили, що склад першої тисячі оновився на 27%.
Відтак впродовж останніх двох років 271 компанія покинула ренкінг першої тисячі великого бізнесу в основному через падіння доходів, частково через банкрутства і руйнування, а деякі компанії, можливо, досі не оприлюднили фіндані. Також зі складу топ 1000 компаній повністю вийшли поодинокі підприємства з таких секторів економіки як: «Операції з нерухомістю», «Туризм» і «Спорт і розваги». Жодна компанія з цих галузей не потрапила до тисячі найбільших за чистим доходом.
Такі структурні зміни відображають воєнні реалії, коли більшості громадян не до верхньорівневих потреб за пірамідою Маслоу, таких як розваги, спорт чи туризм, що зумовило падіння попиту на ці послуги. Ринок купівлі-продажу нерухомості також істотно скоротився, особливо під час першого півріччя минулого року, що не сприяло нарощенню виручки топовими рієлторами.
2 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.