Які 25 ІТ-компаній отримали найбільше доходу у 2022 році — аналітика YouControl
YouControl презентував секторальне дослідження основних змін та нових тенденцій економічного розвитку українського IT-ринку під час воєнного стану. DOU пропонує найважливіші тези.
📌 Які IT-компанії стали лідерами за доходами на ринку
На підставі ранжування 5749 IT-компаній за чистим доходом у 2022 році визначили 25 компаній-лідерів сфери інформаційних технологій. У YouControl зазначають, що йдеться саме про ренкінг юридичних осіб на основі офіційної виручки, тому IT-бренди з сузір’ями споріднених компаній та розгалуженими мережами ФОПів отримали нижчі місця, ніж гіпотетично могли б демонструвати у випадку консолідації фінансової звітності.
На першому місці опинилась основна дочірня компанія холдингу EPAM Systems в Україні з задекларованим чистим виторгом 20 млрд грн, що на 37.5% вище показника 2021 року. На другому — GlobalLogic Ukraine (чистий дохід 11.5 млрд грн, +49%). Трійку лідерів замикає Luxoft Solutions (чистий дохід 5.9 млрд грн, +63%).
«Високі темпи приросту номінованої в гривні виручки впродовж першого року війни обумовлені високою часткою валютних доходів з огляду на зовнішню структуру замовлень даних глобальних компаній. Тому з поправкою на девальвацію національної валюти в 2022 році ці темпи росту вже не виглядатимуть такими гігантськими й можуть тьмяніти на фоні успіхів зростання попередніх років», — коментують в YouControl.
Примітно, що серед низки компаній з аутсорсинговою бізнес-моделлю глобального бізнесу, в ренкінг топ-25 потрапили й національні продуктові IT-компанії, зокрема ТОВ «Фінтех Бенд», якому належить фінтех-проєкт Monobank, ТОВ «Мегого» з однойменним OTT-медіасервісом у сфері потокового мультимедіа чи найбільший маркетплейс України ТОВ «УАПРОМ».
📌 Як змінились доходи IT-бізнесу під час війни
Якщо розглянути найбільш динамічні компанії з огляду на абсолютний приріст доходів, то трійка лідерів лишиться незмінною: EPAM Systems, GlobalLogic Ukraine, Luxoft Solutions, котрі додали відповідно +5.5, +3.8 та + 2.3 млрд грн до своїх показників виторгу мирного 2021 року.
Якщо ж рухатись далі, то ренкінг найбільш динамічних IT-компаній виглядає дещо інакше. Зокрема, четверте місце за ростом доходів займає львівський Intellias (+1.8 млрд грн, +79%), № 5 — харківський офіс Grid Dynamics (+1.5 млрд грн, +1069%), № 6 — Регіональна газова компанія з міста Київ (+1 млрд грн, +266% рік до року).
📌 Як і де зростає кількість українських IT-ФОПів
Під час першого року війни найбільш швидкими темпами кількість активних IT-ФОПів зростала в Волинській, Хмельницькій, Кіровоградській, Полтавській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях. Як бачимо високий приріст індивідуальних айті-бізнесменів на рівні
Мінімальними темпами, але все ж зростали такі повністю чи частково тимчасово окуповані регіони прописки IT-ФОПів як АР Крим (+0.9%), Херсонська (+8.6%), Харківська (+9.5%) та Луганська (9.7%) області. Тобто кількість зареєстрованих айтішників де-юре збільшувалась навіть у захоплених ворогом регіонах, насамперед через реєстрацію бізнесу на підконтрольній Україні території внутрішньо переміщеними особами зі старою пропискою.
Для повноти висновку варто зважати на те, що суттєва частина юридично активних ІТ-ФОПів фактично припинили свою діяльність через такі фактори, як переїзд за кордон і зниження попиту на їх послуги навіть при тривалому розстроченні сплати єдиного податку за умови нульового подання звіту, що певний час не давало стимулів айтівцям визнавати факт припинення своєї бізнес-діяльності в українській юрисдикції.
«Отже, популярний меседж про безперебійний офіційний ріст кількості ФОПів попри виклики воєнного часу варто сприймати доволі скептично. Навряд чи номінальні темпи зростання даного показника коректно відображають ринкову динаміку в IT, про що свідчать негативні тренди в обсягах експорту.
Насправді наш „айті-бульдозер“ загальмував і пробуксовує. Це варто визнати на рівні економічної політики, ретельніше розібравшись у симптомах, системних причинах і прогнозних наслідках, щоб напрацювати шляхи виходу з пастки стагнації», — зазначають в YouControl.
📌 Як рахували
Для формування вибірки дослідження фахівці з YouControl відібрали всі діючі компанії України з ненульовим чистим доходом за 2022 рік, основний вид діяльності яких відповідає переліку таких ІТ-КВЕДів:
— 58.21 Видання комп’ютерних ігор
— 58.29 Видання іншого програмного забезпечення
— 62.01 Комп’ютерне програмування
— 62.02 Консультування з питань інформатизації
— 62.03 Діяльність із керування комп’ютерним устаткованням
— 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем
— 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах
— 63.12 Веб-портали
Для повноти та вичерпності датасет доповнено IT компаніями з «нестандартними» КВЕДами, зокрема включено частину українських розробників, імпортерів та торговців софтом з основною спеціалізацією 18.20 Тиражування звуко-, відеозаписів і програмного забезпечення; 46.51 Оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
2 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.