«Український hardware непотрібний і неконкурентоздатний». Олександр Конотопський про проблеми галузі й справи в Ajax Systems
Куди рухається український hardware та які є проблеми й перспективи для розвитку галузі. Про це розповів голова наглядової ради та засновник Ajax Systems Олександр Конотопський.
Пропонуємо основні тези з матеріалу Forbes.
📌 Про компанію
Олександр Конотопський заснував Ajax Systems у 2011 році. Компанія випускає бездротові системи безпеки і постачає продукцію у більш ніж 120 країн світу. З початком повномасштабного вторгнення виробництво зі Києва перенесли на захід України. Паралельно Конотопський запустив новий завод у Туреччині. Виторг компанії за 2023 рік —
📌 Про потенціал hardware
«Цей потенціал недореалізований з простої причини: український hardware непотрібний і неконкурентоздатний. Бізнес у моєму розумінні — це насамперед про те, де і кому ти продаси свій кінцевий продукт. Тобто він завжди будується від ринку. Сьогодні з напівфабрикатів в Україні найширше представлений продукт — програмне забезпечення, тобто software й аутсорс.
В Україні купують багато курки, багато грають у казино, а охоронних систем купують дуже мало. Тому для Ajax Україна — це лише 5% продажів.
Є ще момент успадкованих якостей від радянської інженерної школи. Український інженер може зробити ракету „Нептун“, але зробити просту річ на кшталт MP3‐плеєра за $3, як у Китаї, йому складніше».
📌 Що може запропонувати Україна світові
«Це надзвичайні інженери. Також це культура. У Європі люди розслаблені — така культура їсть стратегію. А в Україні є бажання людей викладатися, щоб жити краще. Люди багато працюють, для них важливий карʼєрний успіх. І це ставлення, яке не можна розгубити. Тому ми можемо перетворитися на Гонконг або Дубай».
📌 Про проблеми й перспективи ринку
«Інженерія — це майстерність, кожну нову ітерацію ти намагаєшся зробити щось складніше й складніше. А хто платить за це „складніше“? Зараз платить ринок. Але якоїсь миті війна закінчиться — грошей поменшає разів у десять. І хто далі платитиме за цих інженерів і цю складність?
Ці компанії повинні зараз почати виходити на іноземні ринки, забезпечити собі cashflow та ускладнювати технологічний рівень. І за десять років вони зроблять складні технологічні речі».
📌 Про розвиток miltech
«У межах мілтеку в електроніці є багато хороших гравців. Але чому у нашому мілтеку вибудувалося багато hardware, а за кордоном мілтеку — мало? Справа в різниці сили підприємців та інженера.
Щойно у підприємців з’являється зрозумілий попит, вони виконують технічне завдання. Зараз такий зрозумілий попит в Україні створює війна. Чи багато країн можуть побудувати компанії на кшталт „Проксімус“ або „Укрспецсистемс“? Як бачимо з постачань зброї — небагато. Особливо за такі кошти, як це робиться в Україні, — FPV‐дрон за $400. Для порівняння: американські аналоги, що були на початку війни, — це десятки тисяч доларів».
Нагадаємо, експерти розповіли DOU, що стримує Україну від створення «Кремнієвої долини» для Defense Tech. Також назвали виклики, які є всередині України, які впливають на залучення іноземних інвестицій. Серед них — нормативне регулювання, нюанси з інтелектуальною власністю, заборона експорту, потреба інтеграції у міжнародний ринок тощо.
46 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.