В Україні готується тестування цифрової гривні. Розповідаємо деталі
Національний банк України готується до пілотного проєкту з цифровою гривнею. Це третя форма національної валюти, яку планують запровадити в Україні.
Що саме планує НБУ, які переваги це може принести і чи зможе цифрова гривня замінити готівку — розповів заступник голови НБУ Олексій Шабан Сергію Гайдаю в подкасті Центру економічної стратегії «Що з економікою?».
📌 Що таке цифрова гривня
Цифрова гривня — це нова форма національної валюти, яка існуватиме поряд з готівкою та безготівковими коштами. За словами Шабана, Одна з головних відмінностей від звичайних електронних грошей — програмованість. Наприклад, держава зможе виплачувати допомогу, яку можна витратити лише на конкретні товари чи послуги.
«Цифрові гроші можуть надавати можливість програмованості. Наприклад, платіж відбувається автоматично, якщо виконуються певні умови», — пояснив заступник голови НБУ Олексій Шабан.
Він пояснив, що гроші з державної програми «єВідновлення» можна використовувати виключно на будівельні матеріали, а з «єКнига» — лише для купівлі книги. Зараз банки вирішують це питання шляхом відкриття різних рахунків або випуску різних платіжних інструментів. Але цифрові гроші можуть цей процес значно спростити.
«В адмінці магазину можна закодувати певні товари, а цифровим грошам зробити примітку, що ними можна сплатити тільки ці конкретні товари. Тоді снікерс з кока-колою цими грошима оплатити не можна», — каже Олексій Шабан.
Коли продавець отримуватиме ці цільові гроші, примітка анулюватиметься і він зможе використовувати їх, як звичайні готівкові чи безготівкові гроші.
📌 Навіщо це потрібно
Програмовані платежі дозволять автоматизувати багато процесів. Наприклад, виплати від держави можуть надходити автоматично при виконанні певних умов, що зменшить бюрократію та витрати на адміністрування.
Цифрова гривня буде більш безпечною, ніж готівка. Якщо користувач втратить доступ до цифрового гаманця, його можна буде відновити через іншого провайдера. Це вирішує проблему втрати грошей, яка існує з готівкою.
«Якщо ти втратив гаманець з банкнотами гривень, то ти їх втратив назавжди. А з цифровим гаманцем доступ можна відновити, якщо забув пароль або щось трапилося із провайдером», — зазначив Шабан.
📌 Які технології використовуватимуть
НБУ розглядає використання технології DLT (DLT — це система, де записи зберігаються в розподілених базах даних на кількох комп’ютерах або вузлах. що робить її безпечною і прозорою, адже дані без згоди учасників мережі змінювати неможливо). За словами Шабана, на відміну від криптовалют, цифрова гривня буде централізованою, тобто її емісію та контроль здійснюватиме НБУ.
«Ми розглядаємо DLT, хоча інші центральні банки експериментують з іншими технологіями», — каже Шабан.
📌 Чи зможе цифрова гривня витіснити звичайну і коли чекати запуск
Національний банк України поки що планує пілотний проєкт цифрової гривні, але рішення про її повноцінний запуск поки не ухвалено. Як пояснив Олексій Шабан, законодавча база для впровадження е-гривні вже є — Закон про платіжні послуги закріпив е-гривню як третю форму національної валюти. Проте наразі йдеться лише про тестування технологічних рішень. Випробування проходитимуть у реальних умовах — користувачі зможуть отримати цифрову гривню, витрачати її, а бізнес — приймати.
Регулятор шукає технологічного партнера для реалізації платформи та вже отримав підтвердження зацікавленості від кількох українських банків.
Окрім технічної сторони, НБУ також досліджуватиме поведінкові аспекти, тобто, наскільки цифрова гривня зручна громадянам, бізнесу та державним органам, як от Пенсійному фонду, Міністерству соцполітики або Державному казначейській службі.
Новий інструмент може викликати побоювання щодо контролю з боку держави, тому НБУ проводитиме роз’яснювальну роботу.
«Є багато що пояснити. Це як з віртуальними активами, з криптовалютами. Від розуміння, що це абсолютно анонімно, до розуміння, що процес настільки прозорий, що все можна контролювати», — каже Шабан.
Заступник голови НБУ наголосив, що цифрова гривня не замінить готівку чи безготівкові платежі, а стане лише додатковим варіантом. Використовувати її чи ні — вирішуватиме кожен сам.
Раніше ми повідомляли, що НБУ може скасувати ліміти в 150 000 грн на переказ грошей. Все залежить від ефективності процедур, запроваджених банками, про які вони оголосили.
34 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.