В Україні зростає кількість абонентів, що мають інтернет на базі xPON. Які регіони лідирують
На початку 2024 року лише 9% абонентів у Києві мали інтернет на базі технології xPON. Чи змінилася ситуація зараз та які регіони мають найбільше покриття цієї мережі? Про це у коментарі для DOU розповів Юрій Мацик, директор із розвитку інфраструктури широкосмугового доступу до інтернету в Мінцифри.
💻 Про технологію
PON (Passive Optical Network) — це сучасна технологія високошвидкісної й енергоефективної передачі даних за допомогою пасивної оптичної лінії. PON використовує значно менше енергії для підтримки роботи інтернет-мереж під час знеструмлень. Такі провайдери можуть забезпечувати інтернетом понад 50% споживачів упродовж 72 годин.
Скільки в Україні провайдерів та яка частка xPON?
— В Україні послугу підключення до інтернету надають понад 3700 провайдерів. Понад 2000 з них пропонують доступ за технологією xPON.
За попередні півтора року кількість домівок, в яких підключили технологію xPON, зросла з 2,5 млн до 3,9 млн. Тобто це 46% від користувачів усіх технологій фіксованого інтернету. 54% використовують інші технології типу FTTX, DOCCIS тощо.
Зараз цифри змінились і ми бачимо, що українці почали активніше підключати xPON. Водночас Київ все ще займає останнє місце в статистиці (орієнтовно 17% абонентів). Нижче у таблиці ми порівнюємо області. Київ додали окремо, адже часто питають, яка ситуація з xPON саме в столиці.
Чому в столиці все ще незначне покриття xPON?
— У Києві інтернет-мережі будувались і масштабувались першими в Україні, тому більшість з них застарілі. До повномасштабного вторгнення не було потреби їх оновлювати. Через щільність населення та масштаби міста провайдерам треба залучати багато інвестицій для перебудови мереж для роботи на xPON.
Наразі у Києві доступ до xPON мають 172 тисячі абонентів. У 2023 році ця кількість була значно меншою — 72 тисячі.
Що робить Мінцифри, щоб мережа покриття xPON стала ширшою?
— Ми проводимо інформаційну кампанію, щоб мотивувати абонентів та провайдерів підключати та переходити на xPON. Технологія демонструє свою результативність під час відключень електроенергії. У цей час люди активніше залишають заявки. Додам, що у 2024 році очікування на підключення займає більше часу, ніж у 2023 році через попит на технологію.
Одним із інструментів поширення інформації про xPON є мапа інтернету під час знеструмлень, яку Мінцифри та ЛУН Місто запустили рік тому. На мапу можуть подаватись інтернет-провайдери, які забезпечують інтернет від 4 годин під час знеструмлень, а користувачі — швидко перевірити, за якими технологіями працює провайдер за їхньою адресою або знайти такого, який використовує xPON.
Спершу карту запускали для провайдерів Києва, Київської, Львівської та Одеської областей, але згодом масштабували на всю територію країни.
Про оновлення мапи
Кураторка ЛУН Місто Анна Денисенко розповіла DOU, що наразі на мапі можна знайти інформацію про 107 провайдерів, які пропонують свої послуги в 942 населених пунктах. Максимальна кількість локацій в одного провайдера — 8543.
«Нещодавно на мапі оновили дизайн, покращили колірну гаму й контрастність, додали кнопку „Повідомити про невірне розташування“, щоб користувачі могли повідомляти, якщо точка на мапі стоїть не в тому місці», — зазначила Анна Денисенко.
На цій мапі також можна:
— перевірити готовність провайдера до відключень електрики;
— знайти найближчих провайдерів, які забезпечують інтернет від 4 до 72 годин;
— дізнатися вартість підключення та щомісячну абонплату за інтернет-послуги;
— звернутися до провайдера та подати заявку на підключення до інтернету, стійкого до знеструмлень;
— залишити фідбек та вказати, чи доступний інтернет від вашого провайдера під час відключень (відгук відображатиметься для інших користувачів).
Серед технологій, які використовують провайдери:
— xPON — енергоощадна технологія, що потребує в десятки менше витрат на підтримку інтернет-мереж у випадку знеструмлень (інтернет до 72 годин);
— FTTx — найбільш поширена технологія інтернет-доступу, що потребує живлення від акумуляторів та генераторів (інтернет
— DOCSIS — технологія, що передає інтернет через телевізійний кабель (інтернет
— xDSL — технологія, що передає інтернет через телефонні кабелі (інтернет
Немає коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.