«Телеграму довіряють Путін і російський уряд». Президент Petcube Ярослав Ажнюк присвятив колонку ризикам використання популярного месенджера
Підприємець і голова правління Petcube Ярослав Ажнюк у колонці для «Української правди» розмірковує, чому варто публічно говорити про небезпеку російського додатку Telegram й обирати інші месенджери для обміну повідомленнями. DOU публікує найважливіші тези з матеріалу.
📌 Чи не щодня більшає новин про обмеження для TikTok у Європі та Штатах. На цьому фоні оглушливою є тиша в українському інфопросторі щодо Telegram. Ні, я не закликаю негайно його заборонити, як колись це (цілком правильно) зробили з VKontakte. Але нам час щонайменше почати серйозно говорити про ризики Телеграму, особливо встановленого на телефонах держслужбовців і військових.
📌 За фасадом публічних заяв Дурова про «незалежність» і «опозиційність російській владі» стоять менш відомі факти, які вказують на співпрацю Дурова з російським режимом. Чи знали ви, що
📌 А
📌 Нещодавно російський месенджер став другим за розміром сервісом обміну повідомленнями у світі, з часткою ринку 31%, обігнавши Facebook Messenger і поступаючись лише WhatsApp.
📌 Станом на листопад
📌 Тим часом, нещодавнє дослідження групи Рейтинг від 21 лютого 2023 року, показує що за останні 15 місяців частка українців, що отримують суспільно-політичні новини з каналів у Телеграмі, зросла з 11% до вражаючих 41%. Ми бачимо, що Телеграм-канали зараз фактично зрівнялися з телебаченням, частка якого упала з 55% до 43% за той же період.
📌 Європейці недаремно зобов’язали усіх посадовців прибрати з телефонів китайський TikTok. Мобільні додатки з доступом до камер, мікрофонів і локації є складними системами і попри зусилля платформ Apple та Android ніхто не може гарантувати, що ці додатки не будуть непомітно використані для шпигування.
📌 Ніде на державному рівні ми не говоримо про ризики, які йдуть від російського додатку. Так, у приватному спілкуванні більшість військових і посадовців переписуються через Signal чи WhatsApp, але однаково мають додаток Телеграм, встановлений на телефонах та комп’ютерах. Чи вартують ризики Телеграму того ефемерного виграшу в зручності, коли порівнюємо обмін повідомленнями в Сигналі чи публікацію і читання новин у Твіттері? Ми як суспільство зобов’язані почати цю дискусію і пошук альтернатив. Правильні рішення часто приходять з певним дискомфортом.
📌 Поговоримо про нас із вами, «звичайних громадян», переписку яких про те, скільки яєць купити в магазині, ФСБ «хай читає». Усе не так просто, адже сьогодні алгоритми і штучний інтелект дозволяють аналізувати переписку усіх 700+ мільйонів користувачів і робити багато цікавого з цими даними. Наприклад, виділяти українців, повідомлення яких містять обговорення військових подій, уловлювати зміни в масових відчуттях і тональностях розмов із часом. Така інформація, наприклад, може бути використана для точкових, націлених у часі інформаційно-психологічних спеціальних операцій, відомих у народі як ІПСО, які підсилюють настрої чи наративи вигідні ворогу.
📌 Чи можливо отримати доступ до повідомлень через Signal і WhatsApp, використовуючи додаток Telegram, встановлений на тому ж телефоні? Імовірно, так. Хоча це значно складніша і дорожча задача. Крім того, зловмисники мають точно знати ціль. Але саме тому європейські та американські регулятори вимагають не просто «не користуватися» додатком TikTok, а не мати його встановленим на жодному з пристроїв.
📌 Крім того, кожен із нас, користуючись мережею, робить її ціннішою для кожного наступного користувача — явище відоме як «мережевий ефект». Чому ви у Телеграмі, але не у Сигналі чи Твіттері? Тому що там більшість ваших друзів. Чому ваші батьки і чат будинку у вайбері? З тієї ж причини — бо всі так, бо так повелося. Чим більші мережеві ефекти, тим складніше змінити ці звички. Втім, ми маємо і позитивний досвід, із забороною ВКонтакте та Однокласників. З нього ми знаємо, що знайти заміну не є невиконуваною задачею.
📌 Телеграм та його засновника Дурова хвалять і йому довіряють Путін і російський уряд у питаннях «боротьби з екстремізмом та тероризмом».
Повідомлення Телеграма незашифровані, на відміну від WhatsApp та Signal, і зберігаються на серверах компанії у вигляді простого тексту, який можуть читати як люди, так і алгоритми.
📌 Джерела фінансування компанії викликають підозру. До середини 2022 року вона не заробляла коштів і витрати на сервери та команду, що на той момент могли сягнути $2 мільярдів доларів нібито покривав особисто Павло Дуров. Кошти, які він залучав у
📌 Зафіксовані випадки потенційного доступу ФСБ до переписок російських опозиціонерів (детальніше — у нещодавній статті Wired «The Kremlin Has Entered the Chat») та українських військовополонених. Також у приватних розмовах російські антипутінські опозиціонери розповідають, що ніхто з їхнього кола не довіряє Телеграму. Відомі кілька випадків передачі даних користувачів до урядів країн Телеграмом, зокрема дані про антивакцинаторів у
📌 Телеграм заблокував канал «Розумне голосування» російського опозиційного політика Алєксєя Навального. Це сталося
📌 Дуров активно співпрацював із ФСБ ще за часів Вконтакте, який він також заснував. Про це свідчить переписка, яку вдалося отримати «Новій Газеті», між Дуровим і Сурковим — тоді заступником голови адміністрації Путіна. Нагадаємо, Сурков також відомий як один із ідеологів нападу на Україну та створення так званої Новоросії. У переписці, датованій груднем
📌 Чи очікую я, що всі, хто прочитає цю статтю, відразу ж знесе Телеграм з телефона і комп’ютера? Навряд чи це станеться. Сила звички — велика річ. Але ось що ви можете зробити вже зараз:
— Подумати, які альтернативи для повідомлень, групових чатів і отримання новин ви могли би використовувати?
— Зініціювати переведення переписок із друзями, близькими та колегами на інші платформи. Не обов’язково усі одразу, по одній за день.
— Коли наступного разу відкриватимете Телеграм-канал, подумати, чи могли би ви отримувати подібні новини з іншого джерела?
— Якщо ви маєте великий і впливовий канал, подумати про альтернативні платформи і почати їх розвивати.
— Перешліть цю статтю друзям — можете навіть через Телеграм.
Водночас, CEO DevRain Олександр Краковецький вважає, що проблема з Telegram — набагато глибша і її неможливо вирішити забороною або примусом. Своїм баченням він поділився на сторінці у Facebook:
📌 Так, є аргументи про Twitter, Mastodon, Discord і Signal, але вони не витримюуть жодної критики. Twitter? Купа ботів, нав’язування нерелевантного контенту і власник, який з найпрогресивнішого підприємця сам перетворився в загрозу. Mastodon? Це продукт вихідців iз Twitter, які тепер точно знають, як правильно. Що ж вам заважало робити це раніше? Discord — чудовий для спільнот, але аж ніяк не для отримання актуальних новин чи переписок з рандомними людьми. Signal — це переписки. Все. Viber? Ну камон.
📌 Телевізор стали менше дивитись, а більше стали дивитись новини в телеграмі. Серйозно? А чому так сталось? Чи не хочуть відповідальні люди проаналізувати причини і дійти до доволі очевидних висновків? Виправляти це теж доволі пізно. Звички людей формуються довго і рідко змінюються. А ви за останній рік змогли вдвічі зменшити залученість через зомбоящик. Це насправді дуже і дуже цікавий кейс.
📌 Робота над комунікацією, яка критично важлива під час війни? Сорі, не на часі. А коли над головою щось кружляє, я ХОЧУ розуміти, що відбувається, а не лише сидіти у підвалі по 5 годин. Буду справедливим: це не лише наша проблема. І вона комплексна:
— Небажання доносити чесну і своєчасну інформацію від official authorities.
— Відстуність зручних і сучасних інструментів донесення цієї інформації у official authorities.
— Неможливість традиційних ЗМІ бути такими ж швидкими у донесенні інформації, як і неофіційні джерела.📌 «Та це все зрозуміло», — скажете ви. А що ж робити? Я не знаю. Є проблеми, у яких немає простої відповіді. Світ змінюється динамічно. Одні люди рухають прогрес, інші — ним не користуються і хочуть хліба і видовищ. Політичні еліти взагалі не хочуть змінюватись і бігають між крапельками. Але якщо між крапельками бігати достатньо довго, то рано чи пізно можна отримати ракету, яка стирчить у твоєму будинку. І тоді пізно щось забороняти. Єдиними дієвими способами залишаться або змиритись, або «множити на 0».
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
9 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.