БпЛА для «Армії дронів» могли купувати за завищеною ціною й переплатити майже 600 млн грн. Тези з розслідування Hromadske (UPD)
У 2023 році Україна могла переплатити майже 600 мільйонів гривень під час закупівлі дронів Autel EVO MAX 4T для потреб ЗСУ в межах проєкту «Армія дронів». Про це йдеться в розслідуванні Hromadske.
📌 Деталі
За даними журналістів, компанія «Кріон-М», яка спеціалізується на торгівлі меблями, килимами, лампами та офіс якої розташований у приватному секторі на околицях Кривого Рогу, у 2023 році почала продавати дрони Держспецзвʼязку.
Прямого і прозорого тендера не було — пропозиції надавали ті компанії, які запросили у самому Держспецзв’язку. Ці постачання відбувалися у межах спільного з Міністерством цифрової трансформації проєкту «Армія дронів».
З липня
«Кріон-М» і Держспецзв’язку уклали два контракти. За першим, підписаним у травні
Проаналізувавши ринкову вартість дронів Autel EVO MAX 4T та пропозиції інших компаній, журналісти дійшли висновку, що під час контракту в травні
📌 Про Мінцифри і Держспецзвʼязку
20 листопада 2023 року тодішнього очільника Держспецзвʼязку Юрія Щиголя НАБУ запідозрило у заволодінні держкоштами на понад 62 мільйони гривень під час закупівлі програмного забезпечення. Тоді ж його звільнили з посади.
Як пише Hromadske, за чотири дні до цього керівник Мінцифри Михайло Федоров надіслав листа до НАБУ про завищення цін на закупівлях Autel.
У коментарі виданню він повідомив, що сам дізнався про завищені ціни у вересні
«Ми стали отримувати сигнали від інших компаній ще у вересні чи серпні, про те, що можемо закуповувати по іншій ціні. Потім наприкінці вересня я отримав з фронту перші накладні за такою (завищеною — ред.) ціною.
Ми запросили ці контракти, ввели моніторинг цін на ринку. У листопаді я написав лист до НАБУ про те, що з Autel були певні проблеми, тож просимо вас покращити або поглибити моніторинг цих договорів», — відповів Федоров.
За фактами завищень ціни на дрони, які Держспецзв’язку закупив у «Кріон-М», НАБУ відкрило кримінальне провадження у січні
Михайло Федоров зазначив, що не моніторив закупівлі від початку заснування проєкту «Армія дронів», тобто близько півтора року. Хоча у Мінцифри був доступ до загальних обсягів контрактів та кількості закуплених дронів.
«Я не контролював ціни на дрони й те, які компанії їх продають. Наприклад, про компанію „Кріон-М“ я дізнався вже за фактом — з накладних, які мені надсилали журналісти або військові. Тому що я особисто не моніторив електронну систему», — пояснив міністр.
За його словами, після історії з Autel у Мінцифри зробили висновки. Розраховують, що система має працювати інакше, бо у Держспецзв’язку новий керівник — Юрій Мироненко.
«Нас як авторів цього проєкту не влаштовує, що ціни можуть відрізнятися. Репутація цього проєкту має бути залізобетонна. У чому полягають мої внутрішні висновки? По-перше, наступного року 50% усіх закупівель потрібно перевести на закритий модуль Prozorro. По-друге, ми побудували команду, яка тепер контролює кожен контракт», — додав Федоров.
Завищенню цін на Autel, за його словами, зараз має дати оцінку слідство.
UPD від 19:36
📌 Коментарі Мінцифри і Держспецзвʼязку після публікації
Мінцифри:
«Із перших державних контрактів ми почали співпрацювати з антикорупційними органами САП та НАБУ. У межах підписаного меморандуму надали доступ детективам НАБУ до CRM-системи, у якій відображаються всі дані по закупівлях БпЛА, що здійснює Держспецзв’язку в межах проєкту „Армія дронів“. У системі міститься інформація про виробника, вартість, деталі контракту. У 2024 році також підписано меморандум з БЕБ.
Щодо закупівель Держспецзвʼязку дронів типу Autel EVO MAX 4T за травень — листопад 2023 року Михайло Федоров особисто звернувся до НАБУ із запитом перевірити всі контракти. Зараз відкриті кримінальні справи в НАБУ, триває розслідування.
Результатом листа стало укладання додаткових угод за кожним наявним контрактом. Завдяки цьому вдалося знизити ціни на Autel та зекономити 535+ млн грн. Також деяким компаніям нарахували штраф у 5,7 млн грн за порушення строків поставки».
Держспецзв’язку:
«У результаті укладання одного з контрактів у травні 2023 року на 1 074 комплекти Autel EVO MAX 4T передбачалася ціна 498 тис. грн за комплект. У результаті укладання додаткової угоди в лютому 2024 року було знижено ціну та додатково поставлено 402 комплекти дронів. У результаті отримали 1 476 комплектів дронів за середньою ціною 359 тис. грн за одиницю.
За іншим контрактом, укладеним у серпні 2023 року на 1 912 комплектів Autel EVO MAX 4T, передбачалася ціна в 494 тис. грн за комплект. У результаті укладення додаткової угоди в листопаді 2023 року вдалося отримати ціну 393,5 тис. грн за один комплект Autel EVO MAX 4T. Унаслідок зменшення ціни додатково поставили 488 комплектів дронів.
За контрактом, укладеним у вересні 2023 року з іншою компанією на 1 300 комплектів, ціну на комплект вдалося знизити від 494 тис. грн до 249,7 тис. грн. Завдяки додатковій угоді на контракті було зекономлено понад 317 млн грн.
За іншими контрактами, укладеними наприкінці вересня сумарно на 2000 комплектів Autel, завдяки перегляду контрактів та укладанню додаткових угод вдалося зекономити 213,5 млн грн та додатково отримати 108 комплектів дронів.
Загалом завдяки додатковим угодам додатково було поставлено 998 комплектів Autel. З огляду на те, що постачання БпЛА здійснюється партіями, частину товарів передано за цінами, що діяли на момент підписання договору, решту — за скоригованою (зменшеною) ціною».
Нагадаємо, Віталій Дейнега, волонтер та колишній заступник міністра оборони з питань цифровізації, також ділився своєю думкою щодо імовірної корупції у Держспецзв’язку та на проєкті «Армія дронів».
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
23 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.