В Україні засудили двох айтівців, які обслуговували російські компанії. Розповідаємо деталі
Печерський районний суд Києва визнав двох громадян винними у колабораціонізмі — веденні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та окупаційною адміністрацією. Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок суду.
Один з обвинувачених є засновником ТОВ «Системи обслуговування бізнесу «Інженерно-програмні рішення» та гендиректором ТОВ «Бінант» із реєстрацією у Санкт-Петербурзі, а його напарник — директором ТОВ «СОБ «ІПР», а також консультантом фірми «Бінант».
🟡 У чому їх звинувачують
Ці компанії віддалено надавали послуги у сфері інформатизації та бухгалтерських послуг через програмне забезпечення 1С. Їхніми клієнтами були підприємства на території російської федерації і окупованої частини Донеччини. Зокрема, обвинувачені мали міцну співпрацю із донецьким ТОВ «Наска». Як відомо суду, керівник фірми «Наска» був заступником міністра, міністром зв’язку в так званій «ДНР».
Після повномасштабного вторгнення підприємці роботу не припинили. З 15 березня, коли почав діяти закон про колабораційну діяльність, їхні компанії сплатили до бюджету держави-агресора податків на 1 млн 300 тис. російських рублів.
Коли СБУ проводила обшуки в підозрюваних, ті начебто жодних перешкод не чинили, надали відразу всі паролі, банківські виписки, необхідні документи, техніку, сприяли слідству. Одразу після цього, з травня 2022 року, їхні взаємовідносини з підприємствами з рф та тимчасово окупованих територій припинилися.
🟡 Яке покарання чекає айтівців
Один з обвинувачених пояснив, що це була помилка, «невірна оцінка ситуації, що склалась». Водночас із початку війни ТОВ «СОБ «ІПР» начебто надавало і надає фінансову допомогу ЗСУ, за що має грамоту. У матеріалах справи є подяка командира військової частини за активну громадську позицію та допомогу. Враховуючи позитивні характеристики, наявність неповнолітніх дітей і те, що підсудні раніше не притягувалися до кримінальної відповідальності, суд вирішив обмежитись умовним покаранням.
Айтівців звільнять від відбування трирічного тюремного покарання і конфіскації майна, якщо упродовж двох років іспитового строку вони не вчинять нового злочину. Водночас суд залишає для них реальне покарання у вигляді заборони на 10 років обіймати керівні посади у підприємствах, установах та організаціях, які надають послуги у сфері інформаційних технологій.
Нагадаємо, DOU публікував своє розслідування щодо «1С». У першій його частині ми дослідили, як російська система автоматизування бізнесу вкорінилась в Україні. А в другій — розбиралися, чому державні установи продовжують використовувати це програмне забезпечення.
Також восени ми запитали в українських айтівців, чи стикались вони з конфліктами у команді через колег-росіян та як ставляться їхні компанії до співпраці з розробниками з рф.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
1 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.