У США розслідують хакерські атаки на Україну і нібито злив даних з «Дії». У Мінцифри надали коментар
Влада США пропонує $10 млн винагороди за допомогу в пошуку російського хакера Аміна Стігала. Його звинувачують в атаках на українські державні системи й співпрацю з російськими спецслужбами перед повномасштабним вторгненням у 2022 році, повідомляє USA Today.
В обвинувальному акті також йдеться, що в січні 2022 року зловмисники розмістили в даркнеті для подальшого продажу нібито дані 13,5 мільйонів користувачів «Дії».
📌 Деталі
Згідно з матеріалами слідства, Амін Стігал у співпраці з головним управлінням розвідки росії атакував компʼютери українських державних служб. Ці атаки тривали упродовж кількох місяців перед вторгненням росіян і могли вразити щонайменше 20 комп’ютерів Міністерства закордонних справ, Міністерства фінансів, Державної судової адміністрації, Міністерства енергетики та інших установ.
Якщо Аміна Стігала визнають винним, то хакеру загрожує до п’яти років позбавлення волі. Зараз він входить до списку найбільш розшукуваних кіберзлочинців ФБР.
У судових документах також зазначено, що Стігал і його співучасники атакували й інші держави, які підтримують боротьбу України. Наприклад, група «WhisperGate» атакувала транспортну інфраструктуру неназваної країни з Центральної Європи, яка відіграє важливу роль у наданні допомоги Україні. Також кібернапад був і на американську державну установу, розташовану в штаті Мериленд. За даними ФБР, Стігал і хакери понад 60 разів досліджували вебсайти державних установ США.
📌 Коментар Мінцифри
У Міністерстві цифрової трансформації зазначили, що йдеться не про злам «Дії», а про викладання бази даних під виглядом даних з «Дії».
«У 2022 році була здійснена кібератака на сайти українських державних установ. У матеріалах справи відсутня інформація про злам „Дії“. Особа, яка фігурує у справі, в даркнеті виклала базу даних під виглядом даних з „Дії“. Це одразу виявили українські спецслужби, тож була проведена закупівля й аналіз матеріалів.
На порталі „Дія“ в той час нараховувалось лише 1,5 мільйона користувачів. Експерти детально вивчили матеріали та виявили, що 13 мільйонів даних — це компіляція різних баз даних, що були злиті набагато раніше з приватних компаній», — зазначили представники Мінцифри в коментарі для DOU.
UPD від 5 липня: у січні 2022 року Михайло Федоров повідомив, що «Дія» перетнула позначку в 13 млн користувачів. Як уточнили у Мінцифри, 13 млн — це тогочасна кількість користувачів застосунку. Станом на лютий
📌 Контекст
22 січня 2022 року стало відомо про продаж даних двох мільйонів українців, що начебто зберігались сервісом «Дія». Їх виставили за $15 тисяч на форумі RAID й інших порталах. Пізніше, за твердженням IT-спеціалістів, які розбирали цю тему, до вже злитої бази додались дані з реєстру edriver.
Цьому передувала масштабна кібератака на державні інформаційні ресурси
Водночас посадовці витік даних не визнали. Зокрема, в Міністерстві цифрової трансформації тоді назвали інформацію про продаж бази даних провокацією та продовженням гібридної війни. Редакція DOU розбиралася в деталях у цьому матеріалі.
Оновлення від 15:35. Уточнили формулювання в заголовку.
23 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.