НАБУ розслідує справу про військовий софт «Дзвін» за 600 мільйонів гривень, — Forbes
«Дзвін» задумувався як головна система для управління військом, втім в результаті розробки, попри великі бюджети, вийшла система документообігу. Про це йдеться у матеріалі Forbes.
Заявлене призначення системи — автоматизація збору, обробки, аналізу й поширення даних. Вона має допомагати командирам в режимі часу, близького до реального, розуміти, де перебуває ворог, а де власні сили й засоби, та швидко і зважено ухвалювати рішення.
Цю систему на замовлення Міноборони з 2016 року розробляє українська ТОВ «Еверест Лімітед», яка до цього займалась продажем техніки й пакетів програмного забезпечення та її підрядник «Айкюжн ІТ».
«Дзвін» коштував бюджету приблизно 600 мільйонів гривень, що майже втричі більше від запланованої вартості. Нині НАБУ розслідує справу про «розкрадання в особливо великих розмірах» на цій системі.
Водночас аудит розробленої системи
Попри це, її готуються взяти на озброєння армії. Про це йдеться у звіті міністра оборони Олексія Резнікова, який є в розпорядженні Forbes.
«Тобто вона вже пройшла всі випробування й може розгортатися в ЗСУ. Звіт розіслали народним депутатам три тижні тому», — йдеться у матеріалі.
✔️ Ми наводимо основні тези зі статті.
- Початкова вартість розробки, оцінена у 218,2 млн грн, постійно зростала: до 2020 року правки у технічне завдання внесли 12 разів. Також замовник потроїв кількість пунктів управління, які мала обладнати компанія «Еверест» — замість запланованих чотирьох закупили дванадцять, що коштувало додаткових 255 млн грн.
- У 2020 році СБУ ініціювала аудиторську перевірку, яка показала, що у
2016-2020 роках на розробку системи витратили 580 млн грн. Фінальний кошторис — 624,6 млн грн.- Комплексний аудит проєкту виявив, що софт не відповідає поставленому завданню, і отже, подальше використання «Дзвону» може бути взагалі недоцільним. Закупівля 12 пунктів управління теж нічим не обґрунтована.
- Міноборони припинило фінансування системи, зазначивши, що вводити її в експлуатацію до завершення розслідування неможливо.
- Аудит був направлений у ДБР, але справа не просувалася попри відкриття щонайменше двох кримінальних справ.
- Згідно зі звітом Резнікова, розробку «Дзвону» розблокували наприкінці
2021-го. - За процедурою Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала справу до НАБУ лише 3 листопада 2022 року. Паралельно софт пришвидшено брали на озброєння. Бюро розслідує розкрадання в особливо великих розмірах.
- Форсоване взяття «Дзвону» на озброєння схоже на замітання слідів, вважає член профільного комітету Верховної Ради Ярослав Юрчишин.
- 573,7 млн грн або майже 92% кошторису отримали співвиконавці, йдеться у тексті аудиту. Це «Айкюжн ІТ», «Інтекресі Бейз» та «Софтлайн ІТ», яким «Еверест Лімітед» передав значну частину створення ПЗ, про що свідчить розслідування DOU.
- У вересні Олег Гайдук, заступник Резнікова з цифровізації казав Forbes, що «Дзвін» перебуває на завершальному етапі випробувань. Система, за його словами, мала бути на озброєнні ще кілька років тому, але процес гальмувався. «Це пряма шкода обороноздатності», — казав Гайдук.
📄 «Дзвін» базується на документообігу
ЗСУ масово користуються волонтерським військовим софтом. Втім, «Дзвін» не використовують у зоні бойових дій, — про це Forbes сказали троє розробників військового ПЗ. Натомість з нею працюють у штабі високого рівня, додають ще два джерела.
Аудит
Фундаментальний недолік — сама архітектура програмного забезпечення. Цифрові карти — один з найважливіших інструментів для військових, що дає ситуаційну обізнаність.
Це основа багатьох волонтерських софтів: «Кропива», «Броня», GisArta.
«Дзвін» натомість базується на документообігу. «Це не та штука, яка буде розповідати, яким чином живе навколишній світ, — каже на умовах анонімності знайомий із розробкою „Дзвону“ розробник. — Уявіть, що в основу Google Maps поставили пошту й дані надходять звідти».
За висновками аудиторів, така система спрощує роботу з документами. Але допомогти із ситуаційною обізнаністю війська під час активних бойових дій вона не здатна. Саме як систему документообігу її й застосовують у ЗСУ, підтверджує розробник іншого армійського софту на правах анонімності.
Чи змінювали систему докорінно за останніх два роки, у Міноборони не відповідають. «Вони могли щось пофіксити, але вони навряд чи могли змінити архітектуру. Це не просто пофіксити баг», — говорить на умовах анонімності знайомий із розробкою «Дзвону» розробник. Представники Міністерства оборони на момент публікації матеріалу не відповіли на запитання медіа.
11 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.