Михайло Федоров розповів про роботу Starlink, грантову підтримку мілітарі-проєктів і податкові пільги для ІТ-галузі
Видання DW записало розмову з Михайлом Федоровим незадовго до того, як Верховна Рада cпочатку тимчасово звільнила його з уряду, а наступного дня призначила на нову посаду — віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій. Публікуємо найважливіші тези про роботу систем Starlink в Україні, грантову підтримку мілітарі-проєктів, а також податкові пільги й привілеї для ІТ-галузі.
🟠 Про повістки в «Дії» й облік військовозобовʼязаних
Є багато організаційних питань, через які це не можна робити. Тому що, наприклад, реєстри військовозобов’язаних ще неякісні, і буде, напевно, несправедливо, коли через те, що на когось інформації немає в електронному реєстрі або, навпаки, є — людина отримує або не отримує повістку. Тому потрібно працювати з якістю данх, а після цього думати про сервіси. Це не та сфера, де можна по ходу щось покращувати, тому що це досить сенситивне питання. І це може негативно впливати на розвиток цифрової держави. Тому у нас сьогодні цього питання взагалі немає на порядку денному.
Ми допомагали до цього із «Оберігом» — це інформаційна система для військовозобов’язаних. І зробили там багато прогресу ще до російського вторгнення. Це було пов’язано з послугою зміни місця реєстрації — ми змінили філософію, повний реінженеринг послуги і просто почали передавати цю інформацію у цей реєстр без перевірки.
Є паперові архіви (у терцентрах комплектування та соціальної підтримки. — Ред.), де міститься інформація про військовозобов’язаних, але там немає комп’ютерів для того, щоб люди просто вбивали цю інформацію, не було захищених периметрів тощо... І ми навіть не через міністерство оборони це купували, передавали, а через різні фонди. Наскільки нас чекають в цьому напрямку? Скажу так: запити про нашу допомогу постійно зростають.
🟠 Про роботу систем Starlink і проєкт «Армія дронів»
Із роботоздатністю «старлінків» немає сьогодні проблем. Вони працюють, всі функції, які вони виконували, вони виконують. Тому в цьому напрямку все під контролем. Україна витрачає на «старлінки» нуль. Зараз є їх 42 тисячі. Всі їх Україна отримала через нашу команду, яка співпрацює з урядами інших країн. Компанія SpaceX забезпечує логістикою, партнери допомагають фінансово, ми отримуємо спеціальну ціну.
Важливість проєкту «Армія дронів» — у тому, що ми разом з генштабом, з міноборони постійно оновлюємо, покращуємо доктрини введення війни завдяки БПЛА, впливаємо на розвиток українських виробників, на пошук компаній по всьому світу, на розвиток систем ситуаційної обізнаності. Тобто ми, по суті, трансформуємо найважливішу сферу сьогодення для того, щоб швидше отримати перемогу. В цьому наша місія, міністерства цифрової трансформації — ми беремо найбільш важливі сфери і трансформуємо, покращуємо, пришвидшуємо.
Важлива ремарка: ми не закуповуємо. Ми акумулюємо ресурси з усього світу для того, щоб закуповували військові органи. У нас немає рахунків навіть. Це рахунки Нацбанку, які потрапляють до різних міністерств, але мінцифри не може купувати і не купує БПЛА.
🟠 Про Фонд інновацій і підтримку проєктів
Якщо у вас є ідея, впровадження якої дозволить нам перемогти, — звертайтесь у Фонд інновацій, ми вам допоможемо експертами, грошима, грантами. Якщо у вас є готовий проєкт, ми вас зв’яжемо з міністерством оборони, з генштабом, в R&D допрацюємо цей проєкт, і держава у вас буде купувати цей проєкт. Ми створюємо екосистему, де будь-яка людина, яка хоче бути завдяки своєму підприємницькому інноваційному таланту дотична до перемоги, може прийти і отримати допомогу. В принципі, ми вже почали цей шлях, ми вже видаємо гранти через цей фонд на компанії, які займаються БПЛА, наприклад, вже кілька компаній отримували такі гранти, але це тільки початок.
Military Tech — це, можливо, майбутнє нашої цифрової економіки. Війна, яка йде в Україні, — найбільш технологічна, взагалі, найбільша війна з часів Другої світової в Європі. Вона відбувається в країні, де 300 тисяч IT-шників, в країні, де активне покриття інтернетом, де є певна цифрова культура, нам допомагає весь цивілізований світ. І тому тут будуть народжуватися проєкти, які будуть ставати на озброєння інших країн найближчі
🟠 Про Military Tech й венчурне інвестування
Я вважаю, що тільки модель венчурного інвестування може призвести нас до перемоги, якщо ми говоримо про Military Tech. Тому що потрібно давати можливість різним підприємцям, щоб вони впроваджували в життя свої проєкти. Тим паче, що мова йде не про 100 мільярдів, не про 150 мільярдів, навіть не про мільярд. Мова йде про ті гроші, які можуть дозволити виникнути продуктам, які змінять хід війни. І це може зберегти десятки життів, сотні життів, можливо тисячі життів.
Ми рік вже у повномасштабній війні, і я добре розумію, що відбувається на кожній ділянці фронту, які технологічні засоби українського виробництва, де використовуються. І я бачу, в кого вийшло — вийшло в тих, хто не був у взаємодії з державою! Хто отримував швидке фінансування для реалізації своїх божевільних ідей. Ось в цих вийшло. Я залізобетонно впевнений, що потрібно дати свободу підприємцям, вони все зроблять. Це моя тверда позиція.
🟠 Про податкові пільги для ІТ-галузі
Тут є чітка математична модель, яка говорить, що це доречно. Ще трохи часу і він покаже, по якому сценарію моделі ми рухаємося. Але я вважаю, що коли у нас громадяни сплачують до 50 відсотків податків з грошей, які вони отримують, це просто неможливо зробити, щоб всі сплачували такі великі податки. Тому на IT-галузі ми, по суті, намагаємося показати модель, як компанії можуть відбілювати свої відносини всередині. У нас є така компанія, наприклад, AJAX — багато людей встановлюють вдома їх охоронні системи — 100 відсотків співробітників перевела в штат...
Я вірю в підприємців і вважаю, що завжди держава повинна створювати прозорі, зрозуміли правила гри, розуміючи ринки, які вона розвиває, і тоді не буде цього поняття, що хтось когось обдурює. Це виникає тільки тоді, коли держава не створює інструментів. Я вважаю, що така податкова система повинна бути для всієї країни. У мене було два варіанти. Або сидіти і просто так вважати, а другий варіант — показати на IT-галузі, що це математично, економічно дало результат, і щоб фінансовий комітет, податковий, міністерство фінансів звернули на це увагу і прийняли найкращу в світі податкову систему для наших громадян.
🟠 Про покращення «Дії» й досягнення «Дія Сіті»
Ми розуміємо, час швидко минає, всі країни також розвиваються, і нам потрібно боротися за громадян класним сервісом. Помилки є у кожному проєкті, ми постійно їх аналізуємо і виправляємо, це найголовніше. У «Дії» ми робимо постійні організаційні зміни, щоб запускати не чотири-п’ять послуг на місяць, а
IT- єдина галузь, яка зростає, можна це пов’язати чи ні, але вона продовжує зростати. Ми запустили проєкт «Дія Сіті» за два тижні до повномасштабного вторгнення. 35 тисяч людей інкорпорувалися в «Дія Сіті» і перейшли з ФОПів на трудові відносини, що в принципі було ціллю. Ми запровадили елементи венчурного інвестування — під час війни, вторгнення повномасштабного, влітку, харківська компанія залучила інвестиції, продалася компанії, яка продовжує працювати в Україні. Мені здається, що цей проєкт, йому тільки рік, але він показав досить потужні результати.
📄 Контекст
Михайлу Федорову розширюють повноваження. Тепер саме він серед усіх віцепрем’єрів повністю відповідатиме за освітній блок.
Додамо, що, відповідно до постанови Кабміну, освіта і наука входили до компетенцій Михайла Федорова і на попередній посаді. У переліку також були: охорона здоров’я, захист населення від інфекційних хвороб, науково-технічна й інноваційна діяльність, розвиток віртуальних активів, блокчейну, токенізації, штучного інтелекту та інші компетенції.
Раніше Михайло Федоров назвав вектори подальшої роботи на новій посаді, а також розповідав, що Мінцифри тестує ChatGPT для надання послуг українцям у «Дії».
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
4 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.