Пільгові умови для ІТ-бізнесу: чому їх важливо продовжити та як це допоможе Україні. 10 цитат Михайла Федорова
Пільговий режим оподаткування для ІТ-галузі варто продовжити, вважає віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. На його думку, це мотивуватиме компанії розвиватися в Україні, а не шукати можливостей виїхати за кордон. Про це міністр написав у своїй колонці для журналу НВ. Публікуємо найважливіші тези.
1️⃣ «Наша мета — зробити все можливе, щоб українські фахівці та технологічні компанії залишалися в країні та масштабувалися. А топові світові стартапи обирали Україну як місце для подальшого розвитку. Важливим кроком у досягненні цілі стане продовження пільг на сплату ПДВ для українських продуктових компаній. Така практика вже існує в Україні. У 2013 році звільнили від ПДВ операції з постачання програмного забезпечення всередині України. Завдяки таким умовам українська ІТ-сфера розвивається тут, а не за межами країни. Проте дія цієї пільги спливає у січні 2023».
2️⃣ «Звільнення локальних компаній від сплати ПДВ призвело до значних результатів. Так, експорт ІТ-послуг виріс з $0,9 млрд у 2012 році до рекордних $7,4 млрд, які прогнозує Асоціація IT Ukraine за підсумками
3️⃣ «Країни продовжують конкурувати за людей, щоб знайти таланти. Бо люди — найцінніший капітал. Тому погіршення умов оподаткування національного IT-сектору може спровокувати відтік бізнесу. Особливо в умовах повномасштабної війни. За даними асоціації IT Ukraine, 59,3% учасників ринку оцінюють збереження пільг як важливе рішення для підтримання конкурентоздатності їхнього бізнесу».
4️⃣ «Мінцифра вбачає кілька варіантів розвитку подій щодо пільги на сплату ПДВ. Перший — просте продовження у тому ж вигляді, у якому пільги існували останні 10 років. Відповідний проєкт влітку подав до Верховної ради Ярослав Железняк. Другий варіант — продовження дії пільги лише для резидентів Дія City. Розробляючи цей правовий простір, ми гарантували резидентам стабільність умов на найближчі 25 років. Логічним варіантом було б збереження і чинного режиму сплати ПДВ».
5️⃣ «Держава має підтримувати технологічний сектор. Посилення податкового навантаження негативно сприймуть бізнес та інвестори, і це може спричинити не лише гальмування нових проєктів, але й відтік капіталу з України».
6️⃣ «ІТ — досить незбалансована, з точки зору статі, галузь. Близько 75% спеціалістів — чоловіки, які зараз не мають змоги виїхати з країни. А це означає, що реальний „відтік мізків“ може стати відчутним після нашої перемоги. Зараз потрібно визначити два моменти: скільки спеціалістів поїдуть з країни, щойно обмеження на виїзд будуть зняті, і скільки з тих, хто поїхав, залишаться за кордоном?»
7️⃣ «Згідно з опитуванням ІТ-порталу DOU, 14% ІТ-спеціалістів, які виїхали за кордон, вже не планують повертатися додому. 13% від тих, хто наразі в Україні, планують виїхати за першої змоги. Ще 27% опитаних розмірковують про релокейт, але поки що нічого для цього не роблять».
Мапа країн, до яких переїхали українські ІТ-фахівці (Літо 2022)
8️⃣ «Останні десятиліття яскраво демонструють, що технологічна галузь може стати одним із драйверів розвитку економіки. Навіть сьогодні, попри війну та загальний економічний спад, вона продовжує зростати. За даними НБУ, сума сплачених ІТ-індустрією податків та зборів за 9 місяців 2022 року становить 48 млрд грн».
9️⃣ «Попри воєнний стан, ІТ-індустрія забезпечила $6 млрд експортних надходжень за 10 місяців 2022 року. ІТ-експорт зріс на 10%, порівняно з відповідним періодом торік. Це робить галузь чи не єдиною сферою експорту, яка наразі має позитивну динаміку».
🔟 «Для того, щоб ІТ-сектор не лише допоміг у відбудові економіки країни, а й вивів Україну в топ серед європейських країн, у людей і компаній мають бути кращі умови для розвитку бізнесу, аніж в сусідніх країнах. І законодавче підґрунтя для цього необхідно готувати вже сьогодні. Ми хочемо, щоби в нашій країні створювались мільярдні компанії, а кількість спеціалістів зростала».
Нагадаємо, бізнес також закликає продовжити пільговий режим оподаткування для ІТ-галузі до 2028 року. Йдеться про спрощений режим сплати ПДВ після операцій з постачання програмної продукції, а також операцій з програмною продукцією, платежі за які не вважаються роялті.
11 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.