Схвалили Національну стратегію доходів до 2030 року. Вона передбачає збільшення податків для ФОПів і може зачепити спецрежим Дія City (UPD)
Кабінет міністрів ухвалив Національну стратегію доходів на
Стратегія передбачає заборону спрощеної системи оподаткування для юридичних осіб, підвищення податків для ФОПів, обʼєднання другої і третьої груп. Також є окремий розділ (4.3.3), в якому пропонують переглянути режими інвестиційного стимулювання з метою скасування пільг з податку на прибуток. До таких режимів, зокрема, належить правовий простір Дія City.
«Наявність пільгових режимів має бути одним із вирішальних факторів, які впливають на рішення інвесторів щодо здійснення інвестицій в обсягах та за напрямками, визначеними законом. Інакше їх збереження вважатиметься надлишковим і буде призводити лише до зменшення бюджетних надходжень та збільшення витрат на податкове адміністрування», — йдеться в документі.
Коментар Дія City для DOU
«Ми детально ознайомилися з Національною стратегією доходів до 2030 року і не знайшли жодних аргументів та розрахунків, які б свідчили про неефективність Дія City.
У документі зазначено: „Їх (пільгових режимів) наявність має бути одним із вирішальних факторів, які впливають на рішення інвесторів щодо здійснення інвестицій в обсягах та за напрямами, визначеними законом“.
Запровадження Дія City стало геймченджером у розвитку української ІТ-індустрії — дало змогу ІТ-компаніям вийти з тіні, будувати прозору та ефективну корпоративну структуру, залучати інвестиції. Це підтверджується численними кейсами. Ось кілька прикладів:
— M&A-угода між українською компанією Rozdoum та британською компанією Adaptavist, світовим провайдером технологічних рішень Atlassian;
— $70 млн інвестицій у раунді С, який очолила компанія Horizon Capital для українського edtech-стартапу Preply. Раніше засновник Preply Кирило Бігай зазначав, що Horizon Capital високо оцінив резидентство компанії в Дія City;
— до $15 млн інвестицій від Horizon Capital для GoIT. За словами СEO GoIT Антона Чорного, саме Дія City зробило це можливим;
— pre-seed інвестиція в defense-tech компанію Oko Camera за договором позики з альтернативним зобовʼязанням, що працює лише в Дія City.
Щодо податків: за підрахунками 2022 року, резиденти Дія Сity сплатили на 22,5% більше податків, ніж у попередньому. Також збережено баланс інтересів, який дає змогу бізнесу розвиватися на вигідних умовах, а державі — отримувати надходження до бюджету. За 9 місяців 2023 року резиденти Дія City сплатили вже близько шести мільярдів гривень податків, за даними Державної податкової служби.
Водночас податок на виведений капітал, що функціонує лише в межах Дія City, є надпотужним стимулом для зростання високотехнологічних компаній. Зараз це особливо важливо в контексті розвитку сектору оборонних технологій».
В Асоціації ІТ Ukraine на наш запит відповіли: «Ми ще вивчаємо документ, бачимо деякі ризики для розвитку всієї ІТ-екосистеми, а не тільки її елементів, але більш докладно розповімо після закінчення аналізу».
На Форумі DOU ІТ-спільнота зараз активно обговорює основні пункти стратегії та як вона вплине на оподаткування ФОПів.
Водночас Senior Economist Центру економічної стратегії Юрій Гайдай зауважив, що Міністерство фінансів не провело на належному рівні комунікацію з суспільством щодо цього документу. У своєму попередньому дописі він наголосив, що анонсовані реформи будуть втілюватися у
"147 сторінок, багато цікавого. Нарешті уряд відважився взятися за спрощенку, щоб залишити її для тих, для кого вона задумувалася, і зменшити зловживання. Зміни запроваджуватимуться лише після переходу ДПС на роботу з деперсоніфікованими даними платників податків та розширення доступу до даних про залишки на банківських рахунках (в прив’язці до деперсоніфікації):
1. Скасування інституту реєстрації ФОПа. Статус буде отримуватися автоматично з відкриттям рахунку підприємця у банку. Всі доходи, отримані не на підприємницький рахунок, будуть оподатковуватися за ставкою для фізосіб (а там теж будуть зміни).
2. Ставку ЄП для юросіб третьої групи спрощенки протягом трьох років наблизять до 18%, після чого буде встановлена пряма заборона спрощенки для юросіб. Аналогічно зроблять для фермерських господарств на четвертій групі.
3. Другу і третю групи спрощенки для ФОПів об’єднають і введуть диференційовані ставки — від 3% для торгівлі до 17% для окремих послуг, і поступово ці ставки підійматимуть, щоб стимулювати перехід на загальну систему.
4. Для першої групи звузять перелік дозволених видів діяльності і переведуть з фіксованого ЄП на ставку від обороту.
5. Обов’язкові РРО для нової об’єднаної другої групи спрощенки.
6. Скасування винятків щодо документального підтвердження походження товарів в реалізації. Облік буде максимально спрощеним, але обов’язковим.
7. Поріг реєстрації ПДВ буде обов’язковим для всіх спрощенців, без права вибору.
Ще у
Кроки з Нацстратегії ширші та місцями жорсткіші, місцями диявол може бути в деталях (в першу чергу — в диференційованих ставках, порозі для ПДВ, а також податковому контролю через залишки на банківських рахунках), але в цілому — це кроки у правильному напрямку. До спрощенки, яка дає свободу і можливості зростання для справді малого бізнесу і перекриває кисень для схематозу, який викривлює конкурентне середовище в країні«.
Андрій Закалюк, старший юрист Legal IT Group, проаналізував документ і також поділився своїм баченням з DOU:
«Сама стратегія — по суті декларація планів/бачення. Збільшення податків має відбуватись шляхом внесення змін до законодавства. Стратегія потрібна, щоб партнери розуміли вектор руху країни в контексті податків.
Вплив на ФОП третьої групи простий — збільшення ставки сплати. Звісно, таке нікому не сподобається. Збільшення податку на прибуток/заборона спрощенки для юридичних осіб означатиме для компаній пошук шляхів структурування платежів/форматів роботи. Можливо, разом із збільшенням податкового навантаження запропонують якісь пільгові умови для невеликих компаній.
Дія City це навряд чи зачепить, тим паче в нас є завірення від держави, що цей режим чіпати не будуть. Скоріше це спонукатиме компанії йти до Дія City. Поки що стратегія — це план, але вектор зрозумілий — формат співпраці з командою у форматі ФОП ставатиме все більш ризиковим та дорогим».
DOU також звернувся за коментарями до інших експертів із проханням розʼяснити, які зміни будуть для айтівців і компаній після запровадження стратегії. Ми доповнимо цей матеріал, як тільки їх отримаємо.
Доповнення від 18:55. Додали коментар Дія City
Доповнення від 2 січня. Додали коментар юриста
Найкращі коментарі пропустити