«Компанії завершать гіг-контракти і виведуть усіх на ФОПи». Директорка асоціації IT Ukraine про податкові зміни
Виконавча директорка асоціації IT Ukraine Марія Шевчук в інтерв’ю для Економічної Правди розповіла про виклики, з якими зараз стикається IT-сектор України. Зокрема вона заявила, що головними загрозами для галузі є скорочення обсягів експорту та можливе підвищення податків, яке може значно вплинути на рентабельність компаній. Редакція DOU зібрала головне з інтерв’ю.
Підвищення податків
Однією з проблем для IT-сектора є потенційне підвищення податків, зокрема військового збору. Нагадаємо, що наразі обговорюється ініціатива, за якою ставка військового збору може зрости до 5%, що вплине не лише на штатних працівників, але й на фрилансерів, які працюють через ФОПи. Крім того, пропонується ввести 1% військового збору для ФОПів третьої групи.
Вона зазначає, що IT-галузь усвідомлює необхідність наповнення бюджету під час війни, але закликає до діалогу з владою щодо подальшого збереження режиму Дія City. За її словами, це дозволить зберегти фінансові гарантії для резидентів і запобігти масовому виходу компаній з цього режиму.
«Деякі компанії вже призупинили заведення нових фахівців [до Дія Сіті — ред.] через новини про можливе підвищення податків. Якщо ситуація не зміниться, вони можуть вирішити вийти з України та перейти в інші юрисдикції», — каже Шевчук.
Директорка IT Ukraine відзначила, що наразі в режимі Дія City працюють 1 300 компаній, працівники яких сплачують податки, маючи вищу зарплатню.
«Середня зарплата в Україні — близько 20 тисяч гривень. Зарплата в „Дії City“ — 1 200 євро або 55,2 тисячі гривень. Військовий збір, який ми платимо з 1 200 євро, уже на 40% більший», — підсумувала Шевчук.
Економічне бронювання
За словами Марії Шевчук, наразі лише близько 2% IT-спеціалістів є заброньованими, тоді як для стабільної роботи галузі цей показник має бути значно вищим.
«Якщо буде мобілізовано 15% співробітників компанії, почнуться незворотні процеси», — відзначає вона.
Для нормального функціонування компаній і залучення нових контрактів замовники потребують впевненості в тому, що команда зможе працювати довготривало.
Вона повідомила, що асоціацію запросили до обговорень стосовно економічного бронювання для компаній і вони надали пропозиції до чотирьох варіантів законопроєкту. Окремо Шевчук відзначила, що існує законопроєкт, який передбачає бронювання ФОП.
Падіння обсягів експорту: найгірші показники з початку війни
За словами Шевчук, попит на українські IT-послуги знизився як через війну, так і через загальний спад світової економіки. Зокрема, пандемія спровокувала відкладений попит на технологічні продукти, що призвело до стрімкого зростання у
«Україна залишається конкурентоспроможною на світовому ринку, але залучати нові контракти стало набагато складніше», — пояснює Шевчук.
Вона також наголошує, що в умовах війни зростає конкуренція на глобальному ринку IT-послуг, і це змушує компанії боротися за кожного клієнта.
На думку Марії Шевчук, однією з головних проблем є поступове скорочення замовлень, яке призвело до того, що обсяги експорту послуг IT-сектору зменшилися до найнижчого рівня з початку повномасштабного вторгнення. Експорт IT-послуг у 2022 році скоротився на 8,5%, а за перше півріччя 2024 року цей показник впав ще на 5%.
Нагадаємо, що, під податковий законопроєкт № 11416 ухвалили у другому читанні. Також під час засідання податкового комітету Верховної Ради заступник міністра економіки Віталій Кіндратів анонсував впровадження економічного бронювання.
30 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.