Суд визнав компанію MacPaw розпорядником ділянки на Київщині. Олександр Косован назвав це Пірровою перемогою
Верховний суд не задовольнив касаційну скаргу заступника керівника Київської обласної прокуратури до ІТ-компанії MacPaw. У ній йшлося про те, щоб вилучити з володіння MacPaw земельну ділянку під Києвом. Про це зазначено в Єдиному реєстрі судових рішень. Оскільки суд закрив касаційне провадження у справі, розпорядником і користувачем земельної ділянки визнано компанію MacPaw Олександра Косована.
Мова про ділянку площею 11,2286 га в селі Циблі Переяславського району Київської області, яку прокуратура намагається вилучити з володіння компанії MacPaw на користь Київської обласної адміністрації.
Засновник MacPaw Олександр Косован, однак, очікує, що прокуратура і надалі буде подавати позови щодо власності ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент», і так прокоментував ситуацію на своїй фейсбук-сторінці:
«Цією справою прокуратура намагалася позбавити ТОВ „Макпау Проперті Менеджмент“ права власності на одну із земельних ділянок, де ми є добросовісним власником. Позов прокуратури за цією справою був поданий зі свідомо безпідставними позовними вимогами, але містив спеціальну „закладку“, яку суд прийняв без наданих доказів, і таким чином, фактично узаконив її. Головний аргумент прокуратури у цій справі — що це спірна ділянка, яка нібито належить до земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні Державного підприємства „Переяслав-Хмельницький Агролісгосп“. Проте прокуратура не підтвердила це жодним документом. Саме цей аргумент ми намагалися оскаржити й подавали апеляцію та касацію на нібито виграшне для нас рішення суду. На жаль, Верховний Суд залишив наші аргументи поза увагою.
За даними Opendatabot, ДП „Переяслав-Хмельницький Агролісгосп“ — організація з чотирма співробітниками та нульовою активністю, яка неодноразово передавалася з рук у руки. Припускаю, що організація існує, щоб створювати проблеми для власників земельних ділянок, ніяких інших функцій вона не виконує.
Для нас, на жаль, це „Піррова перемога“. Уся справа, по якій було винесено рішення ВС — це інструмент прокуратури для тиску на власників земель. Фактично Верховний Суд своїм рішенням поставив крапку в цій справі. Проте ми очікуємо, що прокуратура і надалі буде подавати позови щодо власності ТОВ „Макпау Проперті Менеджмент“ з посиланням на це прийняте рішення.
Ми будемо продовжувати відстоювати свою позицію, яка ґрунтується на Законі. Про будь-які зрушення або нові позови я буду розповідати публічно».
Суд підтвердив рішення апеляційної інстанції, яка постановила повернути справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Контекст
Нагадаємо, що 15 лютого 2023 року в офіс MacPaw та в особистий дім засновника цієї ІТ-компанії Олександра Косована прийшли з обшуками. За словами Олександра Косована, причиною обшуків стало бажання чиновників заволодіти земельними ділянками, які його компанія придбала у
📌 У чому суть судової тяганини
Як відомо, ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент» належать чотири земельні ділянки у селі Циблі Бориспільського району Київської області, розташовані на березі Канівського водосховища, які й стали предметом розслідувань. Ще дві ділянки компанія орендує. Їхня загальна площа перевищує 22 гектари. Також у Циблях зареєстрована ТОВ «Макпау Віледж» — база відпочинку для співробітників MacPaw.
Як DOU писав раніше, за даними реєстрів, судова тяганина з компанією почалася понад чотири роки тому. 28 вересня 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області заарештував п’ять ділянок, що належать ТОВці. Вказана причина — на них виявили «невідомі забудови та паркани», «частково вирізані дерева та облаштована територія для швартування суден», тоді як цільове призначення ділянок — індивідуальне садівництво та ведення підсобного сільського господарства.
Ці ж ділянки є землями лісового фонду, будівництво на яких — заборонене без зміни цільового призначення землі та відповідних дозволів, йдеться у судовому документі.
Вже 8 листопада 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області скасував арешт земельних ділянок, задовольнивши клопотання адвоката компанії. Той зумів довести, «що потреба в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна відпала».
Судові справи продовжилися у 2021 році. У січні 2022 року на YouTube-каналі медіа «Стоп корупції» вийшло відео зі звинуваченнями на адресу MacPaw, побудованими на словах старости Циблівської ОТГ Олександра Палагути. У відео стверджують, що компанія «будує собі елітну базу відпочинку, внаслідок чого Канівське водосховище опинилось під загрозою знищення». І додають, що на території начебто несанкціоновано видобувають пісок у промислових масштабах, вирубують ліс, а також «зливають фекалії» у річку Дніпро.
Також з січня 2022 року в ухвалах суддівських рішень про обшуки зайшла мова про залучення до судових експертиз Державної екологічної інспекції, Державної служби геології та надр України, гірничих інженерів.
3 жовтня
Нині проти ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент» відкрита низка кримінальних і господарських справ, які стосуються вищезгаданих земельних ділянок, однак рішень щодо них немає.
📌 Реакція суспільства
Ситуація з обшуком у MacPaw набула широкого розголосу. Зокрема, це прокоментував міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, пообіцявши розібратися в питанні.
«Коли правоохоронці з екологічною інспекцією забігають у компанію, яка створює продукти для Apple, і забирають компʼютери — мені за це соромно. Власне, для цього ми й створювали Дія City, щоб таких ситуацій не було. Ми бачимо, що їх вже менше, але має бути взагалі нуль. Нам треба повернутись до питання „Маски-шоу стоп“ як важливого компоненту Дія City. Ми зробимо все, щоб розв’язати кейс з MacPaw. Я сподіваюся, буде обʼєктивний суд», — прокоментував міністр під час заходу, присвяченому річниці Дія City.
Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія сповістив, що обшуки у MacPaw обговорять у Верховній Раді України.
«Земельна ділянка не може бути причиною зупинки роботи бізнесу. Тим більше зараз, коли для нас важливе кожне збережене робоче місце, кожна гривня податків», — написав він і додав, що скерує звернення до голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності з проханням у межах демократичного парламентського контролю розглянути цей випадок на засіданні комітету за участі правоохоронців і представників ІТ-компанії. Щоб запропонувати варіанти реагування для того, щоб такі випадки більше не повторювалися.
📌 Закон «Маски-шоу стоп»
Після обшуків у компанії MacPaw в Україні знову заговорили про потребу ухвалити закон, що захищатиме бізнес від свавілля правоохоронців. Це вже не перша спроба оновити законодавство, але попередні документи були або недостатньо прогресивними, або просто не проходили далі обговорень.
У матеріалі DOU розповідав про те, як раніше в Україні регулювали питання обшуків, як саме пропонує оновити законодавство Мінцифри й що про ці нововведення думають юристи та представники IT-спільноти.
А вже квітні 2023 року зареєстрували законопроєкт, який заборонятиме вилучати техніку під час обшуків у компаніях, під неофіційною назвою «Маски-шоу стоп».
Про які зміни йдеться:
✔️ техніка під час обшуків не вилучатиметься без ухвали суду — інформація з неї копіюватиметься;
✔️ у разі вилучення техніки власник зможе скопіювати інформацію, отже, компанія зможе продовжити роботу на інших пристроях;
✔️ адвокати та власники зможуть знімати обшуки на відео;
✔️ у суді слідчий повинен обґрунтувати, доказом якого злочину є техніка чи електронний пристрій;
✔️ при арешті майна третьої особи прокурор зобов’язаний довести доцільність продовження арешту після закінчення двох місяців;
✔️ прокурор повинен скасувати арешт майна одночасно з винесенням постанови слідчого про закриття кримінального провадження — якщо цього не відбулось, то власник може подати скаргу на дії прокурора.
Раніше Олександр Косован розповів DOU про боротьбу за земельні ділянки.
68 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.