Цифровізація стандартів НАТО та система DELTA. У Міноборони розповіли про інноваційні рішення для ведення війни
Цьогоріч на конференції NATO TIDE Sprint Центр інновацій Міноборони презентував нові технологічні рішення, які використовуються у війську. DOU поспілкувався з Єлизаветою Бойко, майором Центру інновацій Міноборони та начальницею одного з відділів розробки системи DELTA. А також з Катериною Черногоренко, заступницею Міністра оборони. Ми дізналися детальніше про переведення бойових ІТ-систем у хмарне сховище та функціональність екосистеми DELTA.
Чому важливо переводити бойові ІТ-системи у хмарне середовище
Верховна Рада наприкінці січня проголосувала за законопроєкт № 10062, що дозволяє розміщувати військові IT-системи у хмарних сховищах країн — членів НАТО. Зараз він на підписанні у Президента. У Міноборони вважають, що завдяки цьому вдасться створити потужну екосистему для розвитку бойових систем.
Катерина Черногоренко називає такі переваги цього рішення:
- Безпека систем незалежно від ракетних обстрілів. Оскільки ворог обстрілює нашу країну щодня, Міноборони не може дозволити собі розміщувати стратегічно важливі бойові системи у фізичних дата-центрах. Будувати фізичні дата-центри непомітно — було б неможливо. Навіть попри ефективну роботу ППО завжди залишається ризик ураження. Тому переведення систем у хмару є найкращим рішенням для Міноборони.
- Гнучкість та швидкість. Під час війни часто виникають нові потреби — тому треба оперативно створювати нові інструменти, а також розширювати обчислювальні спроможності. На відміну від планових закупівель у власні дата-центри, набагато простіше робити це за допомогою «хмари». Також «хмара» дозволяє Міноборони мати доступ до тисячі додаткових сервісів — наприклад, для будування моделей штучного інтелекту. Стає менше витрат часу і ресурсів на адміністрування системи, оскільки за зберігання відповідатимуть підрядники. Відповідно фахівці Міноборони матимуть більше часу на створення та розвиток IT-продуктів.
- Ефективний захист військових даних. Досі є поширеним міф, що надавачі хмарних послуг за кордоном можуть вкрасти чи знищити українські дані. Але захист інформації не має географії. Завдяки заходам із криптографії, аутентифікації та авторизації Міноборони може надійніше захистити військові системи. Великі провайдери хмарних послуг зі свого боку здійснюють різні заходи — це шифрування даних й апаратні та програмні засоби протидії кібератакам. Україна матиме контроль над тим, де саме зберігати систему — і переносити її, наприклад, з Великої Британії до США.
Українська делегація Центру інновацій Міноборони, Cossack Labs та переможців NATO Hackathon 2024 з Softserve на конференції НАТО
Що таке система DELTA та чим вона корисна для війська
Як пояснила Єлизавета Бойко, екосистема військових продуктів DELTA є прикладом мультидоменного рішення, що збирає дані з різних джерел, зокрема, інтегруючи комерційні розробки з цивільного сектору.
«Неофіційно ми називаємо DELTA — „гуглом у світі армії“. Наші партнери лише пропрацьовують подібні методології. А ми вже стаємо трендсетером, адже використовуємо інновації на полі бою. Інформація у системі не видаляється, завдяки цьому ми можемо використовувати історичні дані для аналізу бойових дій.», — поділилася Бойко.
Ось, що наразі охоплює DELTA:
- вебсистему ситуаційної обізнаності;
- мобільний застосунок, що дозволяє працювати за умов втрати зв’язку;
- закрите файлове сховище;
- захищений чат, що працює на Windows, Linux, Mac, iOS, Android;
- засоби планування роботи у вигляді матриці синхронізації.
Також Центр інновацій створив стримінговий сервіс та додав функції розпізнавання ворожої техніки на відео за допомоги технологій штучного інтелекту.
Є і додаткові функції системи, які Міноборони не розголошує.
«Наша команда одразу будувала систему як таку, що в перспективі буде працювати в „хмарі“. Тож, вже за два тижні ми успішно перевели бойову систему DELTA в хмарну інфраструктуру. Цей перехід став революційним і важливим досягненням для України. А також крутим досвідом для країн-партнерів, адже за останні роки ніхто не вів високотехнологічну війну — де можна користуватись супутниковим і мобільним зв’язком, а не тільки звичайним радіозв’язком.», — розповідає пані майор.
Центр інновацій Міноборони також розробив продукт MissionControl, що дозволяє планувати та розподіляти безпілотники на полі бою. Він є частиною екосистеми DELTA.
«Зараз у роботі — активне залучення та інтеграція безпілотних систем, стандартів для яких ще не існує в НАТО. Україна є першою країною, в якій почали настільки масово та активно застосовувати безпілотники — повітряні, морські, наземні.
Нова функціональність дасть змогу операторам дронів мінімізувати ризик збиття своїми ж — дружнього вогню. А державі ефективніше планувати виробництво і розуміти потреби військових — наприклад, скільки ще безпілотників треба виготовити, як їх розподілити і куди застосовувати.
Уся функціональність та планування в одній системі — абсолютно інноваційна розробка, подібної ще не було у світі. Україна вже сама створює і розробляє нові технології для процесів, досі не бачених у війні. І за потреби ми готові ділитися своїм досвідом з країнами-партнерами», — розповідає заступниця Міністра.
Немає коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.