Законопроєкт про мобілізацію пройшов перше читання. Що буде далі
30 січня Кабмін схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію. Сьогодні парламент підтримав його у першому читанні. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
«Законопроєкт прийнято без пропозицій Комітету. Далі буде внесення правок — до 21 лютого, а потім друге читання. Тобто, найбільш ймовірно, законопроєкт приймуть в цілому наприкінці лютого, підпишуть — на початку березня, а чинності він набере — через місяць, тобто у квітні», — написав він.
Нагадаємо, що серед найважливіших нововведень — зміна призовного віку з 27 до 25 років, демобілізація після 36 місяців служби, переогляд обмежено придатних громадян, розширення повноважень Міністерства оборони, залучення органів місцевого самоврядування для проведення мобілізації, посилення відповідальності та фінансові обмеження за неявку в ТЦК тощо. Повний перелік нових пунктів можна переглянути у порівняльній таблиці.
📌 Які норми суперечать Конституції
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець раніше заявляв про низку дискусійних норм у законопроєкті. На його думку, деякі з пропонованих змін суперечать Конституції України. Серед цих пунктів він назвав:
— тимчасове обмеження права громадянина на виїзд з країни, яке встановлює військове командування;
— обов’язок реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, а також відповідальність за невиконання цього обовʼязку;
— надання права представникам ТЦК та СП здійснювати перевірку військово-облікових документів громадян у віці від 18 до 60 років.
Увечері 6 лютого Дмитро Лубінець повідомив, що разом із міністром оборони Рустемом Умєровим обговорив нюанси законопроєкту і тепер рекомендує депутатам підтримати документ у першому читанні, а до другого читання опрацювати усі зауваження.
📌 Що буде із законопроєктом далі
Раніше Ярослав Железняк пояснював, що законопроєкт має пройти кілька етапів, поки набере чинності.
«Комітет з оборони має розглянути всі правки. Очевидно, їх буде багато. Враховуючи навантаження і графік Ради, законопроєкт винесуть на голосування в другому читанні не раніше 22 лютого. Якщо правок буде багато, то процедура розгляду може затягнутися на кілька днів.
Нагадаю, що під час розгляду правок в такі закони текст може змінюватися, але після їх розгляду в залі має відбутися фінальне голосування. Потім, дуже ймовірно, хтось із депутатів внесе блокувальну постанову і потрібно буде ще одне голосування, щоб дати можливість спікеру підписати закон і відправити президенту. Після цього президент має підписати закон.
Це я описав один з найбільш ймовірних, але не єдиний зі сценаріїв. Вже очевидно, що раніше березня закон не набере чинності. Окрім того, передбачено ще перехідний період (один місяць)», — писав Железняк.
Нагадаємо, Європейська Бізнес Асоціація закликала владу не квапитися із прийняттям законопроєкту, а доопрацювати цей документ. В Асоціації заявили, що він є копією законопроєкту № 10378, щодо якого бізнес уже висловлював занепокоєння.
Оновлення від 13:55. Додали позицію Дмитра Лубінця
Найкращі коментарі пропустити