Повістки на електронну пошту й менше підстав для відстрочки. Що ще передбачає законопроєкт, який зараз готують у Верховній Раді (UPD)
Парламент готує законопроєкт щодо змін у мобілізації. У документі мають прописати нові норми щодо вручення повісток, відстрочки від військової служби та прав і обовʼязків військовозобовʼязаних. Представник президента у Верховній Раді, член комітету з питань національної безпеки та оборони Федір Веніславський в інтерв’ю для РБК-Україна розповів основні нововведення, які планують запровадити після прийняття закону.
UPD. Володимир Зеленський звільнив Федора Веніславського від виконання обов’язків представника президента у Верховній Раді України. Про це йдеться в указі № 812/2023 , опублікованому на сайті глави держави 7 грудня.
Про підстави для відстрочки. За словами Веніславського, у цьому документі мають детальніше прописати усі підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, щоб уникнути зловживань.
«Наприклад, якщо на утриманні військовозобов’язаного, який підлягає мобілізації, є недієздатна або неповнолітня дитина; чоловік / дружина першої або другої групи інвалідності; інші недієздатні члени сім’ї (батько / мати — першого ступеня спорідненості) — він має право на відстрочку лише у випадку, якщо за цими особами більш нема кому доглядати. Тобто якщо немає інших осіб, які законом уповноважені на забезпечення їхнього догляду і піклування. Тоді це може бути підставою, щоб людина отримала відстрочку від призову».
Про документи, які треба мати з собою. Інша норма передбачає детальні розʼяснення прав і обовʼязків військовозобов’язаних та представників ТЦК.
«Ми передбачаємо, що під час воєнного стану військовозобовʼязані повинні завжди мати при собі також документ про перебування на військовому обліку і пред’являти ці документи для представників ТЦК. Це робиться для того, щоб не доводилось долучати поліцію для вручення повістки і мінімізувати ризики можливих конфліктних ситуацій».
Про повістки на електронну пошту. Також у законопроєкті планують прописати можливість вручення повістки не лише особисто під розписку, але і через електронну пошту та рекомендованим листом.
«Тобто сповіщення про надходження рекомендованого листа надходить до поштової скриньки, а уже сам лист з повісткою мають видати людині особисто в руки відповідними представниками поштових служб. Це так звана публічна повістка. У нас вже фактично діє електронний кабінет військовозобов’язаних та призовників, який буде містити усі ідентифікаційні дані. Ці норми мають спростити отримання повістки і не дозволяти людям зловживати тим, що вони нібито не отримують повістку і не порушують закон».
Про демобілізацію і терміни. Поки що це питання в Комітеті не узгоджено і є одним із найдискусійніших.
«Питання демобілізації найскладніше, відверто скажу. Наскільки мені відомо, демобілізація під час повномасштабного вторгнення у новітній світовій історії у жодній з країн не застосовувалась. Але це варто зробити, щоб дати якісь часові орієнтири для розуміння військовослужбовцям, які були мобілізовані в перші дні війни і вже більше 20 місяців захищають країну. Зараз продовжуються дискусії з цього питання. Є точка зору, що після 36 місяців служби особа може отримати право на демобілізацію».
Про вручення повісток і другу освіту. Планують прописати можливість вручення повісток не лише представниками ТЦК, але і через органи місцевого самоврядування. А право на відстрочку від призову матимуть лише ті особи, які здобувають наступний рівень освіти.
«Наприклад, якщо після магістерського ступеня людина йде на аспірантуру. Тобто особи, які після однієї вищої освіти, здобувають другу вищу освіту — того ж рівня або нижчого рівня — для них відстрочки не буде».
Як додає Федір Веніславський, законопроєкт ще не зареєстрований, дискусії щодо нього тривають, проте є всі шанси зареєструвати цей документ у фінальному вигляді вже до кінця цього тижня.
Нагадаємо, згідно з останніми даними від IT Ukraine Association, в Україні зараз є 362 тисячі айтівців. Із них служать орієнтовно 5000, а заброньовано 3,5 тисячі. Нещодавно ми також писали, що в Міноборони не підтримали пропозицію зробити гіг-спеціалістів і ФОП доступними для бронювання.
Доповнення від 6 грудня: додали пункт про демобілізацію
Доповнення від 7 грудня: додали інформацію про звільнення Веніславського від виконання обов’язків представника президента у ВР
49 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.