Запрацював новий портал Держстату, який розробляла EPAM
В Україні запустили новий портал Державної служби статистики. Це проєкт, який Мінцифри планувала запустити у другій половині 2023 року.
Портал працює за адресою stat.gov.ua. Розробляла новий Держстат компанія EPAM. Вона ж відповідала і за безпекову складову.
Серед нововведень проєкту — ШІ-асистент StatGPT, який відповідає на запити й допомагає шукати дані. Він доступний для авторизованих користувачів, які підтвердили свою особу через BankID чи електронний підпис. Запити можна надсилати англійською чи українською мовами. Також є API для автоматичного отримання даних в реальному часі.
Оновлення за 20 листопада: Команда EPAM розповіла, що кількість залучених фахівців на проєктів змінювалася від 10 до 70 спеціалістів, включаючи експертів з інформаційної безпеки. У компанії також прокоментували, чому реліз проєкту перенісся на декілька років.
«Цифрова трансформація за своєю суттю є складним та багатогранним процесом, який потребує часу на навчання команди та технологічних оновлень, ресурсів для реалізації планів та змін у законодавчому полі. Послуги ЕPAM містили не лише розробку програмного забезпечення, а й навчання фахівців проєктному менеджменту та управління продуктом, консалтинг у галузі управління та безпеки даних, стратегування, дизайн, наймання необхідних фахівців для подальшого отримання рішень.
Також, за цей час були ініційовані та проведені потрібні законодавчі та нормативні зміни, запущено бета-версію порталу, запроваджено ШІ-асистента — StatGPT, створено окремий підрозділ фахівців, який супроводжуватиме цифрові зміни надалі».

Робота над новим порталом тривала з 2021 року, коли Михайло Федоров став координатором розвитку Держстату. Спочатку провели аудит бізнес-процесів та ІТ-інфраструктури, а під час великої війни стартувала активна розробка і цифровізація сервісу.
Кошторис проєкту оцінили у 55 мільйонів гривень. Фінансування — коштом програми EGAP, яку підтримує уряд Швейцарії й виконує Фонд Східна Європа.
Як надалі будуть змінювати Держстат
У Мінцифри наголошують, що Держстат має перетворитися на сучасну ІТ-компанію, яка в режимі реального часу отримує, обробляє і поширює дані. Серед цілей проєкту — централізований і автоматизований збір даних та інтеграція в Європейську Статистичну Систему. Окрім цього, сюди мають перенести історичні дані за всі роки незалежності.
«По факту нам ми хочемо побудувати таку державу, в котрій всі рішення приймаються на основі якісних даних», — сказав Михайло Федоров на презентації проєкту.
Ще одна ціль — це оптимізація структури Держстату. У 2022 році штат держоргану зменшили з понад 6000 співробітників до 4600, прибравши дублювання функцій у регіональних підрозділах.
«Наша задача — закінчити трансформацію у структурі Держстату і зробити так, щоб Держстат отримував додаткові кошти від надання сервісів, монетизував їх, заробляв і міг сплачувати більші заробітні плати», — зазначив віцепрем’єр-міністр.
📌 Держстат — центральний орган виконавчої влади, який формує і реалізує державну політику у сфері статистики. Він збирає, обробляє і поширює офіційну статистичну інформацію про соціально-економічні процеси в Україні. Наприклад, про рівень заробітної плати, чисельність і міграцію населення, індекс споживчих цін тощо.
9 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.