Компанія Nokia допомогла владі росії побудувати величезну систему шпигунства
Фінська компанія Nokia зіграла ключову роль у забезпеченні росії засобами для кібершпигунства. Про це свідчать відповідні документи, які є в розпорядженні The New York Times. Розповідаємо деталі журналістського розслідування.
Як йдеться в розслідуванні, нещодавно Nokia заявила, що припиняє свої продажі в росії та засудила вторгнення в Україну. Однак фінська фірма не вказала, від чого вона відмовилася: інструменти та програмне забезпечення, що з’єднують найпотужніший пристрій уряду рф для цифрового спостереження з найбільшою в країні телекомунікаційною спільнотою, досі функціонують.
Відомо, що цю систему ще називають Системою оперативно-розшукових дій (СОРМ). Вона також, найімовірніше, використовується й зараз, оскільки президент рф володимир путін відсікає та блокує антивоєнні голоси всередині країни.
Раніше, за даними видання, пристрій використовувався для розшуку прихильників лідера російської опозиції Олексія Навального. Слідство заявило, що воно перехоплювало телефонні дзвінки опозиціонерів.
Детальніше про співпрацю фінської компанії з урядом рф
У матеріалі NYT наголошується, що Nokia понад 5 років пропонувала інструменти й провайдерів для підключення СОРМ до найбільшого постачальника телекомунікаційних послуг у росії — МТС.
Попри те, що Nokia не створює технологій, які перехоплюють комунікації, документи в розпорядженні видання розповідають, як вона працювала з державними російськими фірмами для планування, оптимізації та усунення несправностей підключення системи СОРМ до мережі МТС.
Стверджується, що головна російська розвідувальна служба ФСБ використовує СОРМ для прослуховування телефонних розмов, перехоплення електронних листів і текстових повідомлень, а також для спостереження за різними мережевими комунікаціями.
При цьому документи, що охоплюють
Що кажуть у Nokia
Своєю чергою в фінській компанії, яка не заперечувала автентичність документів, заявили, що, згідно з російським регулюванням, вона повинна виробляти товари, які можуть дозволити російському оператору зв’язку підключитися до системи СОРМ.
Водночас корпорація стверджує, що не виробляла, не налаштовувала та не обслуговувала інструменти СОРМ.
Також компанія заявила, що дотримується світових вимог, які використовуються багатьма постачальниками основних інструментів спільноти, що приховують органи спостереження. У зв’язку з цим Nokia просить уряди встановити чіткіші експортні вимоги щодо місця, де можна було б придбати експертизу.
Крім того, в компанії заявили, що «недвозначно засуджують» вторгнення Росії в Україну.
2 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.