«За кілька днів має бути рішення». У Мінцифри розповіли, на яких умовах айтівці зможуть виїжджати за кордон
Заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков заявив, що Мінцифри спільно з Міноборони, Генштабом та Мінекономіки створюють механізм, за яким IT-спеціалістам дозволять виїжджати за межі України на короткий термін, пишуть Факти ICTV. Крім того, у Мінцифри розглядають систему бронювання певних фахівців через «Дію».
Головне
- Попередньо напрацьована владою модель передбачає, що компанія подаватиме обмежений список людей на виїзд за кордон (наприклад, не більше 10%) і його розглядатимуть у Міноборони та Мінекономіки, які й видаватимуть дозвіл. Документ отримають прикордонники та людина, на яку його оформлювали. Після цього айтівець може виїхати на той термін, який зазначено у дозволі, й до тієї країни, яка там вказана. Попередньо йдеться про відрядження терміном максимум до трьох тижнів.
- Дозвіл стосуватиметься виїзду на конференції, бізнес-форуми, на яких потрібно бути присутніми, демонструвати свій бізнес та залучати нових клієнтів. «Це можна було відкладати на місяць-другий, але тепер ситуація така, що відкладати вже нема куди», — зазначив Борняков.
- Спільне рішення усіх гілок влади щодо дозволу на виїзд за кордон для айтівців має бути готове за кілька днів. «Розуміння вже є», — підкреслив Борняков.
- Також у Мінцифри хочуть спростити систему бронювання айтівців. Зараз, за словами заступника міністра, забронювали понад тисячу людей за стандартним механізмом, однак він «складний і непрозорий». Та й вся IT-індустрія — це 280 тисяч осіб. Тому в міністерстві планують розробити механізм бронювання через програму «Дія».
Деталі
За словами Борнякова, проблема виїзду за кордон стає все більш актуальною, тому що ніхто не очікував, що війна триватиме так довго, і зараз ніхто не знає, коли вона закінчиться.
За те, щоб дозволити виїзд айтівців за кордон, виступають низка великих українських IT-компаній, зокрема SoftServe, GlobalLogic та інші.
Про бронювання айтівців в інтерв’ю DOU розповідала СЕО Закарпатського ІТ-кластера Жанна Капіца. За її словами, Кластер вже має 50 успішних кейсів, однак процедура складна.
На початку березня міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров опублікував листа із закликом не мобілізувати до лав Збройних сил IT-спеціалістів, адже вони залучені в кіберопорі окупантам. Що про це кажуть юристи, економісти та команда Мінцифри DOU писав тут.
Згідно з даними Ukraine IT Report 2021, станом на початок цього року в Україні працювали 285 тисяч айтівців, а експорт компʼютерних послуг становив $6,8 млрд. За минулий рік IT-галузь сплатила близько 23,5 млрд гривень податків і зборів, а також принесла країні 4% ВВП.
56 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.