«Деякі положення порушують права людини». Законопроєкт про мобілізацію відкликали — що може бути далі (UPD)
Сьогодні під час закритої наради з військовим командуванням законопроєкт № 10378 про мобілізацію вирішили відправити на доопрацювання, повідомив очільник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Народний депутат Ярослав Железняк додав, що законопроєкт не був включений у порядок денний сесії ВР, тож найближчим часом його не ухвалять.
📌 Що відбувається зараз
За словами Давида Арахамії, на сьогоднішній зустрічі були присутні Головнокомандувач Валерій Залужний, начальник Генерального штабу Сергій Шаптала, міністр оборони Рустем Умєров, керівництво Верховної Ради, голови фракцій та комітетів.
«Було багато дискусій. Ми розуміємо запит військового командування і готові йти назустріч, але не всі норми можуть бути підтримані. Деякі положення прямо порушують права людини, деякі не є оптимально сформульовані. Про це відкрито сказали військовому командуванню.
Але всі політсили зрозуміли і підтримують необхідність мобілізації. За результатами наради, законопроєкт повертається ініціатору. Одночасно передаємо пропозиції, напрацьовані на комітеті та у робочих групах», — написав він.
Як повідомив згодом Ярослав Железняк, Кабмін проголосував за відкликання законопроєкту.
«Зараз буде оновлення в системі Рада і він отримає статус „відкликаний“. Водночас всі інші чотири альтернативні законопроєкти залишаються в статусі поданих і, в теорії, можуть бути колись розглянуті (звичайно, цього не буде)», — написав він.
📌 Розʼяснення юридичних аспектів
Юристка Емілія Курило у коментарі для DOU пояснює, що відбулося і якого розвитку подій можна очікувати далі:
«25 грудня 2023 року Кабінет міністрів України вніс до ВРУ мобілізаційний законопроєкт (його назва повністю — „Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби“).
Учора, 10 січня, у Telegram-каналі народного депутата Ярослава Железняка зʼявилася інформація, що має відбутися розляд законопроєкту профільним комітетом. На цьому етапі мали б обговорити законопроєкт та інші подані альтернативні проєкти, а після цього надати висновок ВРУ, що робити з цими документами далі.
Станом на сьогодні, 11 січня, офіційна стадія законопроєкту — „надано для ознайомлення“. Тобто законопроєкт не трансформувався в закон, не набрав чинності, а лише зареєстрований у Верховній Раді. Водночас Кабмін не відкликав ще законопроєкт, тому він досі десь лежить на полиці.
Напевно, оскільки законопроєкт набув широкого розголосу, його вирішили поховати у теперішній редакції. Якщо КМУ відкличе законопроєкт, то буде втрачено час. Потрібно буде заново проходити усі стадії формальностей (підписання, підготовка супровідних документів, подання, перевірка, формальні висновки комітетів про відповідність тощо).
Для мене найкращим вирішення питання законопроєкту була б рекомендація ВРУ ухвалити законопроєкт у першому читанні за основу і підготувати його до другого читання (тобто врахувати усі пропозиції змінити / видалити / перефразувати й подати його нормальним до другого читання, а не „завтра осіб з інвалідністю пакуватимуть у бусики на вулиці“).
Процедурно, якщо Комітет надасть висновок ВРУ рекомендувати ухвалити законопроєкт за основу і пофіксити його до другого читання — це не зрада, а процедура ухвалення законопроєкту в Україні. Далі могло би ще бути багато опцій, як законопроєкт можна удосконалити: щонайменше є три читання для ухвалення законопроєкту Верховною Радою, а також додаткові повторні читання».
📌 Позиція Міноборони
Як повідомив на своїй сторінці у Facebook міністр оборони Рустем Умєров, його команда вже підготувала нову редакцію законопроєкту. Найближчим часом його збираються виносити на погодження Уряду.
«Наші воїни потребують ротацій та відпусток. Законопроєктом про мобілізацію планується встановити чіткий термін служби по мобілізації — і це потрібно кожному воїну.
Наша команда вже підготувала нову редакцію законопроекту з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Готові виносити його на погодження Уряду в найближчий час. Попередню редакцію законопроекту відкликали.
Воїнам треба дати можливість відпочити. Це справедливо. Звільненим з полону треба дати вибір, чи залишатися у війську. Ті з них, хто обере залишитися, потребуватимуть щонайменше кілька місяців відпустки. Це чесно. Строковиків треба нарешті відпустити додому. Це правильно. Зараз критично важливі для держави питання мобілізації, військового обліку та проведення ротацій — політизуються та гальмуються. Це неприпустимо в часи великої війни», — написав міністр.
Нагадаємо, анонсовані зміни в процесі мобілізації (зокрема надсилання повісток на електронну скриньку й зменшення підстав для відстрочки) викликали активне обговорення спільноти. Законопроєкт про мобілізацію коментували і на Форумі. Асоціація IT Ukraine закликала Верховну Раду обговорити з ІТ-спільнотою ризики для індустрії та доопрацювати документи ще до розгляду в першому читанні.
Доповнення від 16:20. Додали інформацію про відкликання законопроєкту
Доповнення від 19:15. Додали інформацію з допису міністра оборони
20 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.