«Написати закон „Чорти, не приходьте до айтівців!“ неможливо». Як у Верховній Раді та Мінцифрі планують протидіяти «маски-шоу»
Після обшуків у MacPaw — компанії-резидента Дія City, — що відбулись 15 лютого, очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров заявив: «Нам треба повернутись до питання „Маски-шоу стоп“ як важливого компоненту Дія City».
DOU поговорив з народним депутатом Ярославом Железняком, ініціатором знятого з розгляду законопроєкту «Маски-шоу-стоп 3», а також представниками Мінцифри про те, чи можете очікувати IT-індустрія на новий закон, що посилюватиме контроль над діями слідчих під час обшуків.
Який закон регулює дії правоохоронців під час обшуків
Наразі в Україні є чинним закон
Закон забороняє вилучати технічні пристрої (під час обшуку в голови MacPaw в Олександра Косована вилучили робочий комп’ютер), дозволяється лише копіювання інформації з них. Виняток, — якщо пристрої були здобуті злочинним шляхом або необхідні для проведення експертизи.
Також потерпілі від неправомірної конфіскації техніки можуть звернутись за відшкодуванням збитків коштом держбюджету.
Третя ітерація законопроєкту, яку 2020 року пропонували ухвалити низка народних депутатів разом з Ярославом Железняком, розширювала основний закон. Основні пропозиції містили:
- Визначення поняття «пристрої для обробки, передавання та зберігання електронної інформації або їх складові» та «електронна інформація», а також випадки визнання техніки речовими доказами;
- Зобов’язання правоохоронців зберігати оригінали вилучених документів, в тому числі електронних;
- Посилення відповідальності за втрату речового доказу;
- Запровадження кримінальної відповідальності за безпідставне вилучення пристроїв для зберігання електронної інформації.
Втім, 2021 року «Маски-шоу-стоп-3» зняли з розгляду, оскільки профільний комітет рекомендував доопрацювати закон і зосередитись на внесенні правок загалом до Кримінально-процесуального кодексу (КПК), а не тільки окремого документа.
Думка нардепа
У розмові з DOU Ярослав Железняк зазначає, — проблема не в недосконалому законодавстві, а в його порушенні з боку правоохоронців.
«Написати закон „Чорти, не приходьте до айтівців!“ неможливо. <...> Нам треба зайнятись реформою правоохоронної системи, і починати від самого верху, а не намагатись робити точкові зміни в законі. Я був лобістом і першого, і другого „Маски-шоу-стоп“, коли представляв уряд. Закони прописані нормально — проблема в реалізації».
За словами Железняка, йому невідомо про можливі плани нардепів щодо повернення до розгляду третьої ітерації закону. Нардеп додає, що одні лише законодавчі зміни навряд чи зможуть убезпечити бізнес від перевищення повноважень правоохоронців під час обшуків. Железняк впевнений, що також варто працювати над усуненням корупційної складової в силових структурах.
«От слідчі вилучили комп’ютер у MacPaw. Хлопці, ви вилучаєте комп’ютер у компанії, що займається IT — ви його навіть розблокувати не зможете. Що ви там намагаєтесь знайти? Це смішно».
Плани Мінцифри
DOU звернувся до Міністерства цифрової трансформації з проханням пояснити, який саме закон очільник відомства Михайло Федоров мав на увазі, коли коментував ситуацію з обшуками в MacPaw.
Представники Мінцифри відповіли, що йдеться не про повернення до «Маски-шоу-стоп-3», а до закону зі змінами до КПК, який мають ухвалити в межах Дія City.
«Йдеться про третій закон, який ми планували ухвалити в межах Дія City. Рамковий і податковий ми прийняли. А третій мав містити зміни до КПК, проте через війну акценти змістилися і строки його впровадження відтермінували», — заявили представники Міністерства, додавши, що вже працюють над цим законопроєктом і згодом озвучать дату подання його на розгляд.
14 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.