СБУ провела обшук у компанії, яку підозрюють у крадіжці 100 млн грн й співпраці з рф. Агенція, логотип якої фігурує на відео, заявляє про свою непричетність (UPD)
Служба безпеки України повідомила про викриття масштабної шахрайської схеми, яка дозволяла «грабувати» українські банки і намагалася вивести на російські рахунки майже 100 млн грн.
Обриси логотипу компанії, яка з’являється на відео СБУ з місця проведення обшуку, збігаються з логотипом медіабаїнгової агенції AcidBro. Сайт компанії AcidBro наразі не працює, а в Linkedln сторінку перейменували на BudaCheck.
Представники компанії повідомили редакції, що дійсно орендували будинок, що фігурує на відео СБУ, до травня 2022 року, але згодом бізнес закрили і нині приміщення має нового орендаря.
«Через війну компанія AcidBro припинила роботу. Будинок ми повернули назад орендодавцю (у нас та у власника є акт прийняття-передання приміщення). Вивіску AcidBro не знімали через те, що потрібно було б робити ремонт стіни, що не було вигідно жодній зі сторін, тому ухвалили рішення залишити її новим орендарям, які також не заперечували. Тому AcidBro не має жодного стосунку до нових орендарів. І нам дуже прикро, що ця ситуація виникла», — пояснила в коментарі для DOU Ольга Протасевич, колишня HRD в AcidBro.
На запитання, як давно не працює сайт компанії та чому сторінка в соцмережах змінила своє імʼя, Ольга Протасевич відповіла: «Так, ми змінили сьогодні назву на LinkedIn, бо отримали неймовірну кількість повідомлень і не хотіли підставляти наших колишніх співробітників. Сайт не функціонує також десь приблизно з весни чи літа. Ми не слідкували за цим, просто перестали його проплачувати. Сторінки на job-сайтах та соціальні мережі ми також не оновлювали з весни, тож не було потреби видаляти їх. Як з’ясувалося — дарма. На жаль, назви компанії наступного орендаря я не знаю та й не впевнена: вони це чи, можливо, вже хтось інший».
Цю інформацію для DOU підтвердила також колишня рекрутерка AcidBro Анастасія Барнецька. «Так, все вірно. Компанія виїхала з цього будинку у травні, а перестала існувати орієнтовно на початку війни», — відповіла вона.
DOU намагається незалежно перевірити отриману інформацію та з’ясувати додаткові деталі щодо можливих організаторів злочинної схеми.
⚫️ У чому звинувачують організаторів оборудки
Як інформує СБУ, компанія працювала в інтересах рф і намагалася вивести на користь агресора майже 100 млн грн. Підозрювані нібито телефоном звертались до українських банків від імені справжніх власників рахунків і отримували доступ до онлайн-банкінгу. Для проходження «ідентифікації» вони могли використовувати клієнтські бази захоплених філій у Маріуполі та спецобладнання для зміни маршрутизації дзвінків.
СБУ повідомляє, що підозрювані могли володіти базою із персональними даними майже 4000 місцевих жителів, які мали заощадження в українських банках. Йдеться і про загиблих громадян України, і про тих, кого примусово вивезли на територію росії. Щоб приховати сліди злочину, учасники схеми могли «конвертувати» викрадені гроші у криптовалюту.
«До організації оборудки причетне злочинне угруповання з тимчасово окупованого Донецька, яке діяло за координації російських спецслужб, а його керівник входить до близького оточення терориста пушиліна. Для масового „обдзвону“ українських банків організатори схеми використовували кол-центр у Донецьку. До обслуговування спецобладнання залучались десятки мешканців із різних регіонів України, які „в темну“ виконували вказівки своїх керівників», — йдеться на сайті Служби безпеки.
Викриттям зловмисників займалися слідчі СБУ Києва та Київської області. Вони прозвітували, що їм вдалося виявити і заблокувати банківські рахунки та криптогаманці учасників цього угрупування. А під час обшуків у восьми областях України вилучили також комп’ютерне обладнання, яке нібито й дозволяло проводити шахрайські «обдзвони». Також наклали арешт на майже 65 млн грн. Кримінальне провадження триває, СБУ намагатиметься притягнути до відповідальності всіх організаторів схеми.
Оновлення від 15 лютого: додали коментарі від кількох колишніх співробітників AcidBro.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
2 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.