Мінфін опублікував другий законопроєкт про ПДВ для ФОП. Що змінилося

Міністерство фінансів 19 березня оприлюднило новий варіант податкового законопроєкту, де знову прописало обов’язкову реєстрацію платником ПДВ для частини ФОПів на спрощеній системі.

Текст виклали на сайті Мінфіну.

Крім ПДВ для частини ФОПів, цей податковий пакет також передбачає скасування пільги на безмитне ввезення міжнародних посилок дешевших за €150, закріплення ставки військового збору для фізосіб на рівні 5% і нові правила оподаткування доходів із цифрових платформ.

📌 Що змінили

У першому варіанті законопроєкту пропонували, щоб ФОП на спрощеній системі ставав платником ПДВ після перевищення 1 млн грн річного доходу. Тепер цей поріг хочуть підняти до 4 млн грн, або приблизно 85 тисяч євро. Нагадаємо, що саме такий поріг пропонували встановити BRDO.

Тобто, якщо підприємець на спрощеній системі заробляє більше за визначений ліміт, він стає платником ПДВ.

Також у законопроєкті за перші п’ять порушень протягом 2027 року пропонують встановити штраф у 1 грн. Йдеться, зокрема, про запізнення з реєстрацією податкових накладних, а також помилки в нарахуванні або сплаті податку.

Запустити ці зміни пропонують з 1 січня 2027 року.

📌 Контекст

У листопаді 2025 року Україна та Міжнародний валютний фонд узгодили нову програму фінансування обсягом близько $8,1–8,2 млрд. Однією з умов стало збільшення доходів бюджету, зокрема через перегляд податкових пільг.

Серед пропозицій — запровадження ПДВ для частини ФОПів, оподаткування міжнародних посилок дешевших за €150, а також податки для цифрових платформ (так званий «податок на OLX»). Також пропонували зафіксувати військовий збір на рівні 5%.

Перший текст законопроєкту про ПДВ для ФОПів оприлюднили у грудні 2025 року. Тоді пропонували встановити поріг у 1 млн грн річного доходу, після якого підприємці мали б платити ПДВ. Пізніше обговорювали підвищення цього порогу до 4 млн грн.

Згодом усі ці податкові та митні ініціативи об’єднали в один пакет, який неофіційно називають Beautiful Tax Bill.

Спочатку ці реформи мали статус prior actions — обов’язкових умов для запуску кредитної програми МВФ. Пізніше їх перевели до категорії структурних маяків. Це дозволило Україні отримати перший транш без їх негайного виконання. Але держава обов’язково має реалізувати їх для продовження програми.

Нагадаємо, що перший законопроєкт 10 березня Верховна Рада відхилила у першому читанні. За даними Forbes, пропозиції про повторне перше читання та повернення на доопрацювання уряду також не пройшли.

Нагадаємо, за даними DOU, близько 57% українських IT-спеціалістів працюють як ФОПи, тому можливі зміни можуть безпосередньо вплинути на IT-галузь.

Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn

10 коментарів

Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.

Умногих сениоров до 4млн рукой подать они немножко курс подмахнут и привет ПДВ=))

Но Зелебобы просчитались — люди предпочтут либо брать отпуск за свой счет чтоб укладываться в лимит, либо будут петлять обходными путями..

Если сумма близкая к граничной то декабрьскую зп можно перебросить на 2027 а в 2027 ноябрь-декабрь перебросить на 2028..

но скорее всего таргетом стоят ФОПы с 8к$+ которые не гранично а верняково превышают лимит

З коментарів висновок — треба ділитися з хорошими людьми.
І ви можете обрати — хто для вас хороші. Дяді з податкової? Чи може треба буде якогось родича залучати.

шось не зрозуміло, раніше після 4млн був 18+1% а тепер стане 20%? Тобто фактично пдфо замінено на пдв? це точно варто паперу, чи я шось не зрозумів

головна проблема в зміні системи звітування — ПДВ без бухгалтера вже буде не просто

Це понятно, питання в матеріальному зиску для держави, разве шо питання контролю

А, он з якого боку.

разве шо питання контролю

Воно для влади важливе — контролювати, та щось задушити.

Цікаво, 20% ПДВ будуть платитися на перевищення 4млн чи на всю суму?

Звісно на всю суму та ще й «заднім числом» 🤷‍♂️😕

если 2026 закроете 4+млн то с 2027 вы обязаны платить ПДВ и неважно какой у вас будет доход в 2027м вы уже под ПДВ и будете подавать декларацию каждый квартал как обычно только с ПДВ =)

Що робити коли на набереш 4 млн, наприклад у вересні 2027...?
То буде саме так, як я спробував уявити.

Підписатись на коментарі