Cкільки бюджету коштувала податкова пільга для ІТ та чому її не продовжили
З 1 січня 2023 року ІТ-сектор знову сплачує податок на додану вартість, від якого його раніше звільнили на 10 років. Видання Економічна правда проаналізувало, скільки державний бюджет недоотримав коштів через цю пільгу та чому її вирішили не продовжувати.
📌 Контекст
Пільгу для ІТ-галузі в рамках експерименту запровадили ще за часів президента-втікача Віктора Януковича. Десятилітній термін її дії завершився з настанням 2023 року. За цей час ІТ-бізнес пережив справжній «бум». В Україні з’явилося чимало власних програмних продуктів, які широко використовуються як всередині країни, так і за її межами. Хоча і достеменно невідомо, як на це вплинули податкові послаблення для сектору.
У 2022 році айтівці намагалися продовжити термін дії пільги, а у Верховній Раді навіть зареєстрували відповідний законопроєкт. Проте стати законом йому так і не судилося — категорично проти його ухвалення виступило Міністерство фінансів. Далі реєстрації документ не пішов. На момент його обговорення Міністерство фінансів вже внесло надходження ПДВ від ІТ-бізнесу у проєкт бюджету 2023 року. І прибирати його звіти не планувало.
Критика пільги зі сторони уряду базується на двох основних аргументах. Перший — це недоотримані податкові надходження. У владі вважають, що у минулі роки ця пільга для ІТ-компаній призводила до втрати бюджетом додаткових мільярдів гривень.
За розрахунками Державної податкової служби, у 2021 році обсяг ПДВ, який мав надійти до бюджету від ІТ-сектора міг становити 4,6 млрд грн. Приблизно такі ж надходження Мінфін вніс до бюджету на 2023 рік.
Додамо, що в умовах війни більше ніж половина всіх видатків з казни, йдуть на фінансування армії. У порівнянні з розміром дефіциту бюджету в 1,2 трлн грн, втрата надходжень у
ІТ-компанії наголошують, що сплачують у формі інших податків та зборів набагато більше, ніж бюджет недоотримує від ПДВ. І попереджають, що із запровадженням ПДВ такі надходження можуть зменшитися.
Другий основний аргумент Мінфіну полягає у тому, що продовження пільги з ПДВ для програмної продукції суперечить вимогам директиви ЄС щодо цього податку. Відтак, наявність такої невідповідності, на думку влади, може стати перешкодою на шляху до вступу у Євросоюз.
12 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.