Кіберполіція не радить використовувати Telegram і пропонує як альтернативу Signal або WhatsApp
Фахівці з кіберполіції не рекомендують українцям використовувати Telegram або ж принаймні не пересилати в цьому месенджері чутливу чи важливу інформацію. Про це в ефірі Українського радіо розповів начальник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем департаменту кіберполіції Євгеній Дороганов. Переповідаємо його аргументи.
📌 Про Telegram
«У кожному месенджері є свої види шифрування. Найпоширеніший вид наскрізного шифрування — це end-to-end encryption. Тобто повідомлення від користувача A не затримується на сервері, а одразу потрапляє в зашифрованому вигляді до користувача B. І тільки на пристрої користувача B можна таке повідомлення розшифрувати. Це дійсно є один зі ступенів захисту. Творець Telegram Павло Дуров — росіянин. Говорили, що у нього були якісь стосунки з путіним і спецслужбами рф. Це на рівні чуток, але я раджу користуватися все ж таки іншими месенджерами. Їх є чимало — наприклад, Signal або WhatsApp.
Водночас треба враховувати, що українці продовжуватимуть використовувати Telegram. Чому? Тому що майже всі новини зараз там. Коли починаються ракетні обстріли, люди заходять туди й моніторять новини. У такому випадку варто раціонально підходити до використання цього месенджера, знаючи, що потенційно він може контролюватися спецслужбами рф — тобто не пересилати через Telegram чутливі дані, видаляти таку інформацію».
📌 Про Viber і TikTok
«Viber купила компанія Rakuten. Фактів, які б підтверджували, що Viber краде з вашого пристрою інформацію або розкриває ваші дані, поки що немає. Я не користуюся TikTok, це моя громадянська позиція. Не хочу підтримувати цю мережу, бо вона, наприклад, блокує інформацію про права людини, а пропагандистські відео, які культивують сучасну політичну систему в Китаї, навпаки підживлює і поширює».
📌 Про кіберзлочини
«Російські спецслужби зазвичай використовують такі ж методи заволодіння інформацією, як звичайні кібершахраї або хакери. Бо росія — це держава-шахрай. Останнім часом популярним став фішинг під виглядом різних телеграм-ботів. Кілька тижнів тому департамент кіберполіції викрив організовану групу злочинців, які створили низку телеграм-каналів під виглядом ДТЕК. Ще під час блекаутів з’явилося багато телеграм-каналів, в яких можна було перевірити своє підключення. Таких каналів було орієнтовно 40. Так зловмисники заволоділи 15 тисячами акаунтів. Це все прогалини в кібергігієні українців.
Кіберполіція є профільним департаментом Національної поліції щодо розслідування таких злочинів, ми маємо окремий сайт — cyberpolice.gov.ua. Повідомляти про кіберзлочини можна за телефоном або через електронне звернення».
Нагадаємо, раніше DOU публікував позицію голови правління Petcube Ярослава Ажнюка, який вважає, що українцям варто публічно говорити про загрози від російського додатку Telegram. А CEO DevRain Олександр Краковецький тоді зазначав, що проблема з Телеграмом — набагато глибша і її неможливо вирішити забороною або примусом. Їхні аргументи можна прочитати у матеріалі.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
Найкращі коментарі пропустити