Додамо трохи деталей. Не розглядали, тому що не отримували такого запиту від галузі. Оскільки ІТ-ФОПІв, які отримують пенсію, не значна кількість. А спеціалістів, що мають інвалідність зазвичай оформлюють в штат.
Вітаємо! Співробітник компанії-резидента Дія.City дійсно може бути оформлений за трудовим договором (контрактом), на який поширюється КЗпП. Оподаткування такого працівника буде аналогічним як для гіг-спеціаліста — 5% ПДФО, 22% ЄСВ від мінімальної зарплати та 1,5% військовий збір.
Доброго дня. Хочемо звернути увагу, що вступ до Дія.City — добровільний. І вийти зі проєкту так само легко, як долучитись. Він працює паралельно, для тих, хто не хоче долучатись до Дія.City, нічого не змінюється.
При розробці концепції Дія.City були взяті найкращі світові практики. Дія.City діє по всій країні. Окрім низьких податків запроваджена нова гнучка форма співпраці — гіг-контракти. Тут діють норми англійського права.
Вадиме, хочемо звернути Вашу увагу, що податкова система Дія.City затверджена на законодавчому рівні ще минулого року і є незмінною. Вона не передбачає підвищення податкового навантаження. Тут діють ставки податків, які майже відповідають податковому навантаженню на ФОП, окрім 1,5% військового збору. Погодьтесь, у нинішній ситуації підтримка нашої армії дуже важлива.
Хочемо наголосити, що вступ до Дія.City — добровільний і ніхто не може примусити компанію до резидентства. Дія.City діє паралельно з тими умовами, які були дотепер і дали можливість індустрії розвиватись.
Шановний Владе, дякуємо за розлогий коментар.
Щодо цифровізації. За останні два роки запроваджено одну із найкращих урядових програм у світі — портал Дія, де можна відкрити цифрові документи, сплатити податки та штрафи, зареєструвати бізнес, змінити місце реєстрації і навіть подивитись телебачення. За два роки було запущено 11 цифрових документів, в тому числі цифровий паспорт. Україна стала першою країною у світі, яка легалізувала електронний паспорт. Ним можна поділитись з будь-ким та будь-де за допомогою QR-коду. Сьогодні послугами Дія користуються 17,5 млн українців.
Курсова політика не входить до компетенції Міністерства цифрової трансформації.
Про резидентів, хочемо зазначити, що до Дія.City долучаються як ті компанії, що давно працюють на ринку України, так і нові. Для нас важливо підтримувати усіх учасників ринку. Натомість участь держави у функціонуванні Дія.City дуже обмежена і вплив чиновників на резидентів відсутній. Діє добровільний та декларативний принципи вступу у Дія.City. Що стосується аудиту, то він проводиться виключно незалежними аудиторськими компаніями, а не державою. Це зроблено саме для того, щоб уникнути будь-якого державного регулювання.
1) Гіг-спеціаліст може співпрацювати з резидентом Дія.City на підставі гіг-контракту, а також може окремо провадити господарську діяльність як фізична особа — підприємець за цивільно-правовими договорами.
Компанія-резидент Дія.City виступає податковим агентом та сплачує за гіг-спеціаліста податки (ПДФО за ставкою 5 % та ЄСВ з- 22 % від мінімальної заробітної плати, а також військовий збір 1,5 %). Проте, ФОП за провадження господарської діяльності самостійно сплачує податки з своїх доходів.
2) Профільне законодавство правового режиму Дія.City не передбачає зміни в частині відкриття банківських рахунків в іноземних банках для юридичних осіб та фізичних осіб.
При цьому, оплату за гіг-контрактом можна здійснювати на банківські рахунки нерезидентів за кордоном з урахуванням вимог валютного законодавства.
3) Питання про військовий збір зараз, коли в країні війна, на наше переконання, не має бути предметом додаткових дискусій.
Шановний Андрію, дякуємо за запитання.
Хочемо зауважити, що перше звітування компаній-стартапів як резидентів Дія.City не вимагає подання ними незалежного висновку аудитора.
Перший аудиторський висновок буде необхідний на наступний рік після року набуття резидента за період від вступу до кінця року, коли він отримав цей статус. За перші три місяці — аудиторський висновок стартапами не подається.
Аудиторський висновок складають незалежні суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності. Тобто, мова йде про так званий 3 реєстр аудиторів, відповідно до профільного закону про аудиторську діяльність. В них входить понад 200 компаній. Тому вибір досить широкий і ніхто не може його обмежити.
Вітаємо! Дія.City — це поєднання успішних світових практик, що адаптовані під українські реалії. Інструменти, імплементовані в рамках унікального простору, взяті із міжнародного досвіду, включаючи досвід ПВТ. Наприклад, прототипи гіг-контрактів успішно використовуються в Канаді та Великобританії, а норми англійського права широко застосовуються у світі.
Добрий вечір! За проханням ІТ-спільноти вхід до Дія.City — декларативний. Тому ми допускаємо, що тимчасово перевагами Дія.City можуть скористатись компанії, які не мають безпосереднього відношення до ІТ.
Якщо компанія здійснює хоча б один із кваліфікаційних видів діяльності, які визначені законодавством, та відповідає усім встановленим вимогам, вона отримує статус резидента. Не важливо, який у неї основний КВЕД, важливо, щоб вона отримувала від кваліфікованих видів діяльності, визначених правової базою Дія.City, 90% доходу.
Але після того, як запрацює аудит, ті компанії, які не відповідають критеріям, будуть виключені із спецпростору і повинні будуть доплатити податки.
Дякуємо за коментар. Міністерство цифрової трансформації за останні два роки реалізувало дуже багато проєктів, направлених на цифровізацію країни. 17,5 млн українців користуються порталом Дія, де можна зробити цифровий паспорт, сплатити податки та штрафи, зареєструвати бізнес та ін. Окрім цього працюють проєкти, які направлені на боротьбу з ворогом на інформаційному фронті та у кіберпросторі. Ми робимо все для того, щоб Україна була забезпечена безперебійним інтернет-зв’язком через поставку Starlink.
Що стосується Дія.City, то цей проєкт успішно працює попри війну, ми продовжуємо отримувати заявки на резидентство. До нього долучились багато всесвітньо відомих компаній. Вступ до Дія.City — добровільний. Кожна компанія сама вирішує, чи вигідно їй працювати у рамках Дія.City, чи ні.
Дякуємо за запитання та інтерес до проєту. Зі свого боку ми робимо все можливе, щоб забезпечити українським ІТ-компаніям безперебійну роботу. Водночас Дія.City не може впливати на всі ті питання, які виникають сьогодні через війну та виходять за рамки компетеніції Мінцифри.
Дякуємо за коментар.
Угода про неконкуренцію є строковим негативним зобов’язанням. Тобто, її предметом є утримання від певних дій. Зокрема, не вчиняти конкурентні дії по відношенню до сторони договору. За виконання умов угоди передбачено винагороду. У разі, якщо одна зі сторін порушить умови такого договору, вона лишень втрачає право на отримання відповідної винагороди, і не більше. Тобто не йдеться про заборону на працю чи обмеження реалізації права громадянина на працю, Винагорода, сума якої формується за домовленістю сторін, має для обох підписантів угоди бути справедливою компенсацією за певні обмеження. Подібні договори підписуються в Україні і сьогодні, але не є оплатними і не гарантують фахівцю ніякої компенсації.
Дякуємо за коментар.
Дія.City працює для того, щоб надати можливість компаніям розвиватись у сприятливих податкових умовах, використовувати гнучку форму співпраці зі спеціалістами, а не трудові контракти зі застарілими нормами КЗпП.
За час функціонування Дія.City (початок лютого 2022 року) його резидентами стали більше 250 компаній, в тому числі такі відомі компанії як Reface, Roosh, acPaw, Ajax Systems, Revolut, EPAM Systems, Samsung, Genesis, NiX Solution, Softserve, Sigma.Software, RIA.com, Rozetka, Plarium, Deus Robots, Luxoft.
Заявки продовжують надходити і це свідчить про те, що Дія.City ефективний та вигідний. Схожі економічні моделі працюють у багатьох країнах саме для розвитку ІТ. В Дія.City об’єднано оптимальні інструменти для розвитку індустрії. Дія.City допомагає компаніям зберегти ефективність у цих складних умовах. Для того, щоб перевагами Дія.City могли скористатись якомога більше технологічних компаній, ми розширили перелік кваліфікованих видів діяльності. У нього увійшли компанії, які працюють на оборонну промисловість, підтримують роботу міжнародних платіжних систем і хмарних середовищ.
Шановний Богдане, хочемо звернути вашу увагу, що в рамках Дія.City компанії-резиденти можуть співпрацювати з ФОП. Ми розуміємо, що ця форма співпраці дала можливість розвиватись українському ІТ. Водночас компаніям, які співпрацюють з ФОП, складно структуруватись і залучати інвестиції, так як інвесторам не зрозуміла корпоративна структура, яка скдладається в основному з підрядників і невеликої кількості співробітників.
У рамках Дія.City діє нова гнучка форма співпраці спеціалістів з ІТ-компаніями — гіг-контракти. Вона являє собою цивільно-правову угоду та зберігає гнучкість і всі переваги ФОП.
Щодо договорів про непереманювання, то вони не передбачені законодавством про Дія.City.
Вітаємо. Для ФОП із запровадженням Дія.City нічого найближчим часом не змінюється. Якщо команія стане резидентом спецпростору, то обмеження почнуть діяти лише з 2024 року. Тоді її витрати не повинні перевищувати 50%, а з 2025 року — 20%. До того часу фахівці зможуть в комфортному режимі заключити з компанією гіг-контракти, прописавши всі важливі для себе умови. Це не стосується компаній, котрі сплачуватимуть податок на прибуток і матимуть дохід не вище 40 млн грн. Вони працюватимуть без обмежень. Водночас, для тих, хто не захоче долучатись до Дія.City, все залишиться без змін.
В рамках Дія.City діятимуть особливі умови для залучення венчурних інвестицій. В українське законодавство імплементовані окремі елементи англійського права, які знані у світі і дозволять іноземним інвесторам безпечно вкладати кошти в українські ІТ-проєкти.
Окрім цього, в Дія.City діятимуть однакові податкові ставки для усіх форм найму — працівників за трудовими контрактами та гіг-спеціалістів. Для ФОП — оподаткування не змінюється. Резиденти Дія City також зможуть робити неоподатковувані відрахування у межах 30% від суми нарахованої оплати спеціаліста на його недержавне пенсійне забезпечення і добровільне медичне страхування.
Вітаємо! Дякуємо за увагу до нашого проєкту. Дійсно, у кінцевій редакції закону передбачається, що у випадку, коли спеціаліст отримує понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковується 18% ПДФО. Суму, яка перевищує цей показник, він повинен внести до річної декларації про доходи і самостійно сплатити податок. Ця норма стосуватиметься невеликої кількості спеціалістів, в основному зі складу топменеджменту.
Вітаємо! Дякуємо за увагу до нашого проєкту. Дійсно, передбачається, що у випадку, коли спеціаліст отримує понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковується 18% ПДФО. Суму, яка перевищує цей показник, він повинен внести до річної декларації про доходи і самостійно сплатити податок. Ця норма стосуватиметься невеликої кількості спеціалістів, в основному зі складу топменеджменту. Такого обмеження як 40 тис, євро немає в жодному законодавчому акті.
Дякуємо за увагу до нашого проєкту! Законодавчо закріплено наступне: Якщо спеціаліст отримує понад 240 тис. євро на рік, то весь дохід вище цього ліміту оподатковуватиметься 18% ПДФО. Суму, яка перевищує цей показник, він повинен внести до річної декларації про доходи і самостійно сплатити податок. Ця норма стосуватиметься невеликої кількості спеціалістів, в основному зі складу топменеджменту. Такого обмеження як 40 тис, євро немає в жодному законодавчому акті.
Сподіваємось, що наша відповідь була корисна для Вас.
Вітаємо!
Стосовно NCA: у Дія.City — це окрема угода, що носить суто добровільний характер.
Варто розуміти, що цей інструмент не застосовується до кожного IT-спеціаліста, а зазвичай стосується фахівців, що наприклад, отримують доступ до критично важливої інформації. У такому договорі треба чітко та детально прописати рамки обмежень. А щоб забезпечити баланс інтересів компанії та спеціаліста, NCA має бути оплатним. Укладання такого договору — це завжди двосторонній процес, що будується на діалозі компанії та спеціаліста, щоб забезпечити максимально вигідні та справедливі умови для обох сторін.