Захаре, ростіть здорові 😉 і дякую за вашу думку.
○ По-перше, це окей що Роббінс вам не імпонує, є безліч іншої літератури, проте наведена книга має гарні ідеї для людей, що інвестують, і це якраз випадок не промоції успехєрства, а влучні в слушні нагадування. Я читав не одну його книгу, і справді, кількісно є більше тих, які промотують конкретні продукти чи успіх успішних, але можу відрізнити серед них ту, яка заслуговує увагу, на мій погляд. Тому дати шанс можна якщо відгукнуться розділи / базові ідеї.
○ По-друге, складіть своє враження хоча б з коротких оглядів розділів і зрозумійте чи вам це цінно, чи надто все «просто і очевидно» vialogue.wordpress.com/.../03/20/unshakeable-notes + подивіться фідбеки з goodreads etc.
○ По-третє, якщо відкинути упередження, то цей дядько збудував доволі потужну фінансову імперію і персональний бренд, і в таких людей може бути корисно щось повчитись. Мені ця книга кілька років тому сподобалася саме тим, що йшла в бік практичних порад звичайним інвесторам на десятиліття, а не промоушну нових курсів Роббінса. Якщо є вміння відсіювати і брати з них цінне, то в багатьох авторів можна виносити щось прикладне для вас. До прикладу, я б зараз мало кому рекомендував би «Багатий тато, бідний тато» Кійосакі, але років
Зичу успіхів і можете в доповнення додати кілька книг, які вважаєте хорошими для інвесторів — доповнимо пул ідей 🙂
Погоджуюся що варто розбавляти своє чтиво і пізнання не лише одним типом/жанром книг, сам теж міксую прикладні, теоретичні і, поміж це, художні цікавинки. Основне виносити щось для себе і практично застосовувати з того, що вважаємо цінним. Дякую, про Саймонса книгу взяв собі у список «на ознайомитись».
Хороша підбірка, Любомире. Дякую що ділишся. Доповню кількома ідеями і від себе.
До безкоштовних Junior-Middle варіантів додам наступне:
• Канал «Сімейний Бюджет» www.youtube.com/@FamilybudgetUa
• Канал «Запали цілі» www.youtube.com/c/RomanKoshovskyy
Це для базового розуміння що варто мати у фокусі при інвестиціях та побудові шляху до фінансової свободи.
• Курс «Управління власними фінансами» courses.zrozumilo.in.ua/...EF EEF-025 Jun-2022/about
• Курс «Основи фінансів та інвестицій» courses.prometheus.org.ua/...heus FIN101 2020_T2/about
Це ще 2 безкоштовні курси для українців, що цікавляться фінансами й інвестиціями та розумінням того з чим можна працювати у наших реаліях.
До слова про курс віж Женевського університету — пройшов його в одному з перших потоків у
• Спільнота FIRE для українських шукачів фінансової свободи www.facebook.com/groups/fireukraine
Кілька хороших книг, які вартує взяти до уваги:
• «The Millionaire Next Door» — Stanley
• «I’ll teach you to be rich» — Sethi
• «Unshakeable» — Robbins
• «Поведінкова економіка. Чому люди діють ірраціонально і як отримати з цього вигоду» — Талер
• «Шум. Хибність людських суджень» — Канеман та колеги
• Інші рекомендації час від часу теж залишаю у блозі bit.ly/goodbooks22
Буду радий почитати ще хороших рекомендацій від інвесторів-практиків у коментарях. Розширювати усвідомленість українських інвесторів треба з різних сторін і точно ще є над чим працювати.
Інфляцію способу життя можна і варто різними способами менеджити, основне не переходити в крайнощі, але розуміти свої слабкі сторони. Писав про це кілька років тому теж simeinyi-budzhet.ua/...liatsiia-sposobu-zhyttia
Дякую, Андрію, що ділитеся досвідом. Українцям варто досліджувати різні підходи до ведення фінансів, бюджету та інвестування, і добре коли щораз більше авторів діляться власним досвідом. Якщо буде цікаво від бюджетування (що цінно саме по собі + для аналітики і досягнення цілей) подивитися також в бік відслідковування вартості всіх активів (net worth) та їх динаміки — запрошую заглянути на наш сервіс firekit.space . Розгорнута аналітика, транзакції, а також forecasting для виходу на (ранню) пенсію. Поки там ще небагато інтеграцій, але є хороші плани розвитку, постійні апдейти і понад 800 інвесторів вже працюють з нами.
Про що сервіс? Коротко тут youtu.be/0pjIUlk6xLg, довша версія тут youtu.be/rkpRqkfBVp4, а тут ділюся своїм досвідом того як інвестую і чим FIREkit може допомагати українському інвестору для прийняття рішень youtu.be/jCpG_5jrQjc.
Не обов’язково чекати FIRE, щоб ділитися досвідом чи набитими «ґулями» 🙂 Українцям бракує хороших прикладів якісної роботи з інвестиціями й довгостроковими фін. планами, тому шлях до фін. свободи (особливо якщо цікавий і змістовний) з точки зору різних людей — теж хороша тема для обговорень/ділення. Чим більше ідей і різновидів крокування до FIRE — тим більше людей потенційно для себе можуть відкрити що це досяжно і цікавіше, ніж надіятися на чудо/уряд/пенсію. Заглядайте в українську спільноту шукачів фін. свободи і докидайте туди власні ідеї/цікавинки за бажанням теж 😉www.facebook.com/groups/fireukraine
Дякую за хорошу статтю та погляд на кейси/ідеї інвесторів зі спільноти. Приємно також бачити в обговореннях прихильників FIRE та людей, що стараються грамотно будувати власні інвестиції і роздумують над варіантами поведінки в турбулентний час 😉 Цікавіше коли рівень дискусій не зводиться до типового хейту / «сам дурак» і популізму)
Для допитливих інвесторів і тих хто більш скептично на лайві перепитував «ну а у що інвестують люди, які тут щось говорять про різні активи і диверсифікацію?» маю апдейт: випустив нещодавно відео про власний підхід до інвестування та розподілу активів. Запрошую ознайомитися кому цікаво bit.ly/GoF-E50
Треба на кризи дивитися більш широко і шукати в часи знижок можливості диверсифікації та докупівель тих активів, які мають сенс. Не знаємо якого типу поточна криза, але можемо більш зважено приймати інвест-рішення і не вестися на новинний хайп чи паніку.
Частково про це розповідав тут bit.ly/GoF-E49 і тут bit.ly/GoF-E46
Деякі хотілки і побажання доволі цікаві, сподіваюся люди розуміють заради чого прагнуть певних благ чи способу життя. І краще — бажане втілювати поступово, чи в MVP-режимі вже зараз, не відкладаючи потрібні кроки на «колись», потестувати цей спосіб життя — чи справді це ваше? Цікаво бачити пасивний дохід і фін. свободу серед цілей у людей, це хороша тенденція. Про цілепокладання, інвестиції та особисті фінанси українською можна, наприклад, у подкаст форматі слухати також тут: bit.ly/goals-on-fire-podcast або в youtube проглянути тут: bit.ly/GoFy2b — цикл випусків «Запали цілі | GOALS on FIRE». Кому цікаво — запрошую до обміну ідеями. Також багато практичних порад стосовно інвестицій є на «Сімейному Бюджеті» youtube.com/c/FamilybudgetUa
Успіхів! 😉
«Під подушкою» — це може бути частина резервного фонду
І ні, сидіти й накопичувати може бути сенс до 5-10К$, а далі вже, наприклад, ОВДП чи ринок акцій/ETFs можна і потрібно освоювати поступово. 50К$ — з такою сумою в бік нерухомості можна йти, але і на неї можна накопичувати різними способами, де готівка — не переможець.
Читаємо далі у статті:
І розділити $1500, наприклад, на дві частини: $750 — депозит у валюті, а ще $750 конвертувати в гривні, і виробити звичку поповнювати щомісяця як гривневий, так і доларовий депозити. А згодом, назбиравши певну суму, спробувати інший інструмент, наступний за можливим інтересом і дохідністю, наприклад ОВДП (облігації внутрішньої державної позики).
Звісно що це просто один із варіантів, і поділ 50/50 дасть вам 0.1% в доларі і
P.S. Банки можна вибирати з більш надійних, перевіривши кілька рейтингів і обравши оптимальний для вас, до прикладу forinsurer.com/rating-banks, forbes.ua/...kiv-ukraini-08092021-2325, mind.ua/...pryamue-bankivskij-sektor тощо.
Спасибі за відгук. Лікувати віддалено «по зірках» чи вдавати Доктора Хауса, не розуміючи деталей і всіх параметрів родини, їхньої змоги відкладати, інвест-горизонту та багатьох інших деталей — це дурість та самообман заради «галочки». «Універсальних порад, які зроблять мільйонером» не буває, треба пахати, навчатись, інвестувати і так по колу (див. youtu.be/-LmclRKW_4I). Так само як в ортодонта ви консультуєтеся для хорошої усмішки (а можете нічого не робити і «рівняти прикус самостійно методами з інтернету»), в хорошого тренера в залі розробляєте індивідуальну програму занять під ваші цілі (а можете самотужки займатися і це теж норм, просто вчитись на власному досвіді поступово, а не шукати чудодійної ізольованої вправи), так само і з інвестиціями — безкоштовні поради будуть або базові, які наштовхнуть на подальші дослідження під Ваш кейс, або без глибини деталей, бо вангувати чи пророчити фахівці, які себе поважають, не будуть.
Чи допоможе вам дисципліна, складний відсоток і обрані інвест-інструменти — покаже час, перекладати власну відповідальність на «дядька з інтернету, який скаже що робити» — не найкраща стратегія :)
Дякую за відгук, Юрію. Не завжди те чого очікуємо — справджується, частіше це про фокус уваги і пошук відповідних джерел інформації для тих чи інших запитів. Зверніть, будь ласка, увагу на те що:
a) Цей лайв початково позиціонувався для entry рівня і, зазвичай, з людьми, які починають чи лиш роблять перші кроки в інвест-світі, зачіпати P/E, інфляційні очікування чи політику ФРС — може бути не в тему, і радше це відлякує, ніж стимулює дізнатися більше.
Про основи фінансової грамотності на DOU Live поговорили
б) Анонс був доступним заздалегідь, тому якщо б Ви поставили питання у формі Q&A, та воно отримало би достатньо підтримки (голосів) — без проблем його б теж обговорили. Інша опція — прийти на лайв і поставити «в живому режимі», якщо була б підтримка, то спікери залюбки би поділитися думками. Лайв побудований не на «хотілках експертів», а на запитаннях аудиторії ДОУ, тому про що цікаво — про те й говоримо ;)
в) На певні теми чи питання варто шукати відповіді у профільних каналах або ж там, де більше полюбляють макроекономіку чи конкретніші прикладні обговорення фондового ринку. Себе не вважаю фахівцем з прогнозування чи авторитетним макроекономічним спеціалістом, але, якщо ще не бачили — можна глянути ось цей випуск «Фондовий ринок 2022», де буде більше думок людей з галузі (дехто просто «talking heads», але є й цікаві позиції) youtu.be/Nu2BxiWqgCc Такого роду випуски більш нішеві і можуть закривати більш конкретні запити.
Бажаю вдалого дня і влучних інвестицій.
1. На жаль, навіть коли стараєтесь «блєснуть», то повторюєтесь і це доволі банально та усміхає ibb.co/WzNwKQB
2. Крім переходу на особистості чи спроби «круто обізвати», є якийсь коментар відносно суті лайву або Вашого погляду на інвестиції?
3. Ні, інфоцигани — це типові «успєшні успєхєри», які не несуть жодної цінності та продають продукти-пустишки, зазвичай не маючи релевантного досвіду. Таким не займаюся і левова частка того чим ділюся — безкоштовна. Якщо ж Ви не бачите користі чи цінності у цьому — ми на вільному ринку і, на щастя, можете обирати інформаційні джерела самостійно. Їх багато на будь-який смак. Бажаю успіхів! ;)
Инфоцыгане — люди, которые продают информационные продукты (гайды, курсы, книги), не имеющие никакой практической ценности.
Належу до руху прихильників FIRE, а також цей рух представляю як інвестор-практик і людина що адаптує західні ідеї під українські реалії та ділиться з іншими. «Відноситися» в цьому випадку не вживаємо ;) onlinecorrector.com.ua/...ися-належати-стосуватися
Дякую за статтю, поради цікаві, однозначно щось для себе обрати можна. Також варто себе прокачувати як цінного фахівця у нішевих напрямках, але не втрачати ширину поглядів. Тут ділюся ще деякими підходами для прокачки доходів протягом життя і кар’єрного шляху youtu.be/a5wFB2OJVAc
Дякую за підбірку, приємно бачити що подкаст-ринок помаленьку прокидається і в наших краях :)
Хороша планка, я завжди людям акцентую в першу чергу на якості і персональному інтересі. Краще певний час провести свій research ЩО почитати і так раз на кілька тижнів/місяців, відбираючи краще і актуальне саме на даний час, аніж споживати «все підряд з рекомендацій інтернету» в гониткі за примарною «більшою к-тю». А далі вже кожен обирає способи і шляхи слухання/читання для себе. Дякую, буду теж повертатися до goodreads час до часу.
Два вищезгадані персонажі свої статки та імперії збудували іншими шляхами, думаю ви це розумієте, хто захоче слідувати за ними — тому туди й дорога 🙂
Роббінса не захищаю, бо як і написано в моєму коментарі, в нього є багато відхилень/відгалужень у тематики, які далекі від інвестицій чи науково-практичних підтверджень ефективності. Віру у НЛП не розділяю, я у роботі з людьми, цілями та саморозвитком поважаю і рекомендую інші праці/джерела. Не шукайте сенсацій і зрад, маєте право ігнорувати цю книгу та автора, суб’єктивність сприйняття — це перевага людей, які мають змогу формувати свої враження і думки.
Також ваші рекомендації книг для інвесторів можуть направити людей до інших авторів, доповнюйте на здоров’я.