Тут все досить просто, у кого є зв’язки, той буде служити в кращому місці, на кращій посаді. У кого нема «криші» «зверху», той піде штурмувати посадки, тощо.
Зараз вивчаю javascript. Використовую emacs з налаштуваннями prelude prelude.emacsredux.com/en/latest Звісно не повноцінна IDE, але це безкоштовно і підтримує автодоповнення та підсвітку коду. Що ще потрібно для навчання, важко собі уявити.
Теж користуюсь emacs з власним конфігом, для маленьких програм та для навчання emacs майже не замінний, дозволяє на слабкому залізі програмувати без лагів і підвисань.